10,5 milionów złotych kary dla Warszawy za zrzut ścieków

· 1 min read
10,5 milionów złotych kary dla Warszawy za zrzut ścieków

Dokładnie 10 501 540 zł kary Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” nałożyło na Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w mieście stołecznym Warszawa. Jest to opłata za zrzut nieoczyszczonych ścieków do Wisły pomiędzy 28 sierpnia, a 14 września 2019 roku, kiedy to miała miejsce awaria dwóch kolektorów odprowadzających ścieki do oczyszczalni ścieków „Czajka".

Awaria dwóch kolektorów

Zrzut nieoczyszczonych ścieków do Wisły rozpoczął się  28 sierpnia 2019 roku, po awarii drugiego kolektora ścieków. Pierwszy kolektor uległ awarii dzień wcześniej. Do rzeki trafiało ok 3 tysięcy litrów nieczystości na sekundę. Warszawa wybudowała dwa rurociągi przesyłające nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” pod dnem Wisły. W wypadu prawdopodobnych nieprawidłowości podczas budowy kolektorów uległy one awarii jedne po drugim na przestrzeni dwóch dni.

Sytuacja po awarii była na tyle poważna, że w sprawę zaangażował się Premier Mateusz Morawiecki, który poinformował o budowie mostu pontonowego na Wiśle wraz z rurociągami, aby tymczasowo przesyłać ścieki. Most pontonowy wybudowany przez wojsko gotowy był 9 września. Jednak stuprocentową przepustowość osiągnął 14 września.  Remont rurociągów pod dnem Warty trwał do 16 listopada, kiedy to ponownie ścieki wróciły pod dno rzeki.

Pogorszenie jakości wody

MPWiK podaje, że do Wisły trafiło ok jednego procenta całkowitego przepływu wody w rzece. Monitoring stanu wody wykazał, że zrzut ścieków powodował lokalnie i przejściowo pogorszenie jakości wody. Komunikat Wód Polskich wskazuje, że zrzut ścieków do Wisły wykonany był bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Koszty kary nałożonej na MPWiK musi ponieść samo przedsiębiorstwo i nie mogą one być w żaden sposób przerzucone na mieszkańców. W komunikacie przesłanym do TVN Warszawa, rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Milena Nowakowska wskazała, że „(…) W punktach na terenie m. st. Warszawy stwierdzono pogorszenie z I klasy czystości wód na stan poniżej dobrego.”

foto na początku: zdjęcie ilustracyjne/ utroja0 z Pixabay