10 maja nie będzie wyborów! J. Kaczyński dogadał się z J. Gowinem

W najbliższą niedzielę nie odbędą się wybory na Prezydenta RP, a Sąd Najwyższy w związku z tym stwierdzi nieważność. Tak ustalił Jarosław Kaczyński z Jarosławem Gowinem.

· 2 min read
10 maja nie będzie wyborów! J. Kaczyński dogadał się z J. Gowinem

Obaj Panowie wydali oświadczenie, które zostało przesłane do Polskiej Agencji Prasowej. J. Kaczyński wraz J. Gowinem przez wiele dni prowadzili negocjacje nt. ustawy „kopertowej” czyli ustawy dotyczącej wyborów korespondencyjnych na Prezydenta RP. We wtorek (05.05.2020) Senat odrzucił w całości projekt ustawy o wyborach. Jarosław Gowin przez wiele dni twierdził, że nie zgadza się na wybory korespondencyjne. Władze Prawa i Sprawiedliwości zagroziły, że jeśli Porozumienie Jarosława Gowina nie poprze odrzucenia weta Senackiego, to spowoduje to rozłam w koalicji rządzącej i prawdopodobny rozpad rządu. Już w kwietniu Gowin podał się do dymisji ze stanowiska Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego po nieudanej próbie dogadania się wraz z PiS i opozycją nt. zmian w Konstytucji, aby wydłużyć kadencje Prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, bez możliwości wzięcia udziału w kolejnych wyborach przez P. A. Dudy.

Oświadczenie w PAP

W przesłanym do PAP oświadczeniu czytamy: „W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach”.

Na temat terminu wyborów 10 maja również wypowiedziano się w oświadczeniu: „Po upływie terminu 10 maja 2020 roku oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

Wskazano również, że za nowe wybory będzie odpowiedzialna Państwowa Komisja Wyborcza, a nie Poczta Polska oraz Minister Sasin: "Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym".

Kręgosłup moralny – komentarz

Duża część opozycji liczyła na to, że Jarosław Gowin postawi się Kaczyńskiemu i nie poprze odrzucenia weta senackiego do ustawy „kopertowej”. Sam J. Gowin wraz z kilkoma politykami swojej partii Porozumienie dawał do zrozumienia, że nie poprze odrzucenia weta. Aby nie odrzucono weta potrzeba było raptem 5 głosów z Porozumienia i wszystkich głosów opozycji. W ciągu ostatnich kilku dniach trwały nerwowe spotkania w siedzibie PiS, gdzie próbowano „urobić” Gowina, ale też polityków jego partii. Z oświadczenia jak widać udało się. Z oświadczenia wynika również, że zaplanowano co z brakiem wyborów zrobi Sąd Najwyższy. „Przewiduje się stwierdzenie nieważności wyborów przez SN”. Przypomnijmy, że z 30 kwietnia swoją kadencję jako Pierwsza Prezes zakończyła Małgorzata Gersdorff. Prezydent Duda nominował na stanowisko pełniącego obowiązku pierwszego prezesa znajomego Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, Kamila Zaradkiewicza.


Źródło: PAP/ https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C639848%2Ckaczynski-i-gowin-pis-i-porozumienie-przygotowaly-rozwiazanie-dotyczace

Zdjęcie główne: J. Gowin, J. Kaczyński w Sejmie RP / Jacek Domański interia.pl