10 sierpnia odbędzie się I Płocki Marsz Równości

10 sierpnia ulicami Płocka przejdzie pierwszy Płocki Marsz Równości z hasłem "Płock napędza równość!".

· 2 min read
10 sierpnia odbędzie się I Płocki Marsz Równości

Już 10 sierpnia w Płocku odbędzie się organizowany po raz pierwszy Płocki Marsz Równości, którego hasłem przewodnim będzie "Płock napędza równość". Organizatorzy wydarzenia poinformowali, że:

Płocki Marsz Równości ma być imprezą pozytywną i radosną, łączącą wszystkich Mieszkańców miasta. Ideą Marszu jest tolerancja i szacunek dla każdego człowieka.

Osoby organizujące Marsz Równości przedstawiły również pięć postulatów tegorocznego Marszu:

Polska równa i sprawiedliwa dla wszystkich - apelujemy do rządzących o dotrzymywanie postanowień art. 18 oraz art. 32 Konstytucji RP, a tym samym przyjęcie rozwiązań regulujących prawny status związków osób tej samej płci, które od dawna tworzą w Polsce rodziny.
Polska bezpieczna dla wszystkich obywateli - apelujemy do Sejmu i Senatu o jak najszybsze przyjęcie przepisów zakazujących posługiwania się mową nienawiści w Polsce, w szczególności ze względu na rasę, pochodzenie, płeć, orientację seksualną, tożsamość płciową, niepełnosprawność, wyznanie lub jego brak.
Tolerancyjny Płock - apelujemy do władz miasta o stworzenie programu edukacyjnego nastawionego na wspieranie postaw tolerancji i wzajemnego szacunku oraz przeciwdziałanie dyskryminacji, w szczególności wśród młodych Płocczan.
Zielony i czysty Płock - domagamy się od władz miasta znacznego zwiększenia powierzchni terenów zielonych w Płocku. Apelujemy również do rządu, władz miasta oraz przede wszystkim do władz Polskiego Koncernu Naftowego Orlen o pilne podjęcie działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych przez rafinerię w Płocku.
Płock bez barier - apelujemy do władz miasta o likwidację barier dla osób niepełnosprawnych, poruszających się z wózkami dziecięcymi oraz dla rowerzystów - stworzenie infrastruktury przyjaznej tym osobom oraz ułatwiającą poruszanie się po mieście i urzędach publicznych.

Kim są organizatorzy? Są to osoby prywatne, które od lat prowadzą aktywną działalność społeczną, w tym lokalną, w szczególności na rzecz równouprawnienia oraz równości. W komitecie organizacyjnym Marszu Równości znalazły się następujące osoby: Mateusz Goździkowski, Monika Niedźwiedzka oraz Arnold Kowalski.

Mateusz Goździkowski: Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasów liceum zaangażowany w działalność społeczną i polityczną, m.in. w Lambdzie Warszawa. Miłośnik podróży, historii i gier video.

Monika Niedźwiedzka: Nauczycielka języka polskiego. Aktywistka na rzecz praw człowieka. Członkini Amnesty International. Zaangażowana w wolontariat, projekty edukacyjne dotyczące wielokulturowości i przywracanie pamięci o polskich Żydach. Nominowana do Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" i ""Okularów Równości". Zainteresowania: literatura, historia, psychologia.

Arnold Kowalski: Doradca podatkowy, absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz ekonomii i ekonomicznej analizy prawa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Interesuje się historią, zwłaszcza współczesną, literaturą faktu i piłką nożną.

Organizatorom udało się też uzyskać wsparcie finansowe z grantu przyznanego przez Fundację Wolontariat Równości oraz z funduszy zapewnionych przez markę Sprite należącą do Coca-Cola Co.

W planach jest też zorganizowanie dodatkowo kilku wydarzeń towarzyszących Marszowi Równości, o których organizatorzy będą informować na bieżąco.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO