15 października ZNP rusza z bezterminową akcją protestacyjną

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że 15 października ruszy bezterminowa akcja protestacyjna.


15 października ZNP rusza z bezterminową akcją protestacyjną

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, poinformował, że 15 października rozpocznie się bezterminowa akcja protestacyjna:

Zgodnie z ustaleniami prezydium zarządu głównego, Związek Nauczycielstwa Polskiego od 15 października rozpoczyna bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, tych zadań, tych obowiązków, które po pierwsze mieszczą się w 40-godzinnym wymiarze czasu pracy nauczyciela, a po drugie, które są opisane w przepisach prawa oświatowego.

Prezes ZNP powiedział, że nauczyciele i nauczycielki zrzeszeni w tym związku zawodowym nie będą wykonywali czynności, które nie są zapisane w prawie oświatowym. Wśród takich czynności znajdują się: udział w wycieczkach szkolnych, zielone szkoły, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań.

Przygotowaliśmy zestaw zadań, które naszym zdaniem nie były do tej pory nam wynagradzane i nie chcemy ich wykonywać, mówię o sobotnio-niedzielnych konkursach, zajęciach organizowanych w dniu wolnym od pracy, sporządzaniu sprawozdań z pracy dydaktycznej szkoły, inwentaryzacji obiektów szkolnych, w tym także biblioteki — kontynuował Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Decyzja prezydium zarządu głównego ZNP wynika z sondażu, który został przeprowadzony przez organizację zawodową we wrześniu wśród członków i członkiń. Łącznie wzięło w nim udział ponad 227 tysięcy nauczyciele i nauczycielek oraz pracowników i pracowniczek oświaty.

Akcja protestacyjna, która będzie bezterminowa, zacznie się 15 października, a więc dwa dni po wyborach do Sejmu i Senatu. Nauczyciele i nauczycielki będą dobrowolnie podejmować decyzje w sposób indywidualny o przystąpieniu do akcji.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO