5 mld dolarów kary dla Facebooka za naruszenie prywatności użytkowników

Federalna Komisja Handlu nałożyła na portal Marka Zuckerberga najwyższą karę jaka w historii została nałożona na firmę z branży technologicznej.


5 mld dolarów kary dla Facebooka za naruszenie prywatności użytkowników

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) poinformowała, że Facebook będzie musiał zapłacić 5 miliardów dolarów amerykańskich kary z powodu wycieku danych 87 mln użytkowników serwisu społecznościowego. Jest to związane z aferą Cambridge Analytica, kiedy dane użytkowników zostały wykorzystane do profilowania w celu ustalenia preferencji wyborczych oraz mogły mieć wpływ na decyzje wyborcze w trakcie wyborów prezydenckich.

Kara 5 mld dolarów oznacza, że Facebook będzie musiał ponieść koszty stanowiące około 9% przychodów wypracowanych przez przedsiębiorstwo Marka Zuckerberga w 2018 roku. Federalna Komisja Handlu zaznaczyła także, że Facebook naruszył własne warunki umowy, w których zapisany jest obowiązek serwisu do informowania użytkowników w sposób jasny i zrozumiały o udostępnianiu ich prywatnych danych innym podmiotom.

Grzywna w wysokości 5 mld dolarów stanowi 9% przychodów wypracowanych przez Facebooka w 2018 r.

FTC poinformowała, że Facebook znajdzie się pod zewnętrznym nadzorem ze strony specjalnie powołanego organu. Ponadto firma będzie zmuszona powołać nową grupę wewnątrz spółki, którą będzie komitet ds. prywatności z zadaniem polegającym na kontrolowanie tego, jak przetwarzane i wykorzystywane są dane użytkowników Facebooka. Zasady nominacji członków nowego komitetu dodatkowo uniemożliwią Zuckerbergowi wpływanie na sposób działania i decyzje podejmowane przez komitet.

Kelly Slaughter, komisarz Federalnej Komisji Handlu, uważa, że grzywna w wysokości 5 miliardów dolarów na Facebooka nie jest odpowiednio oszacowana, ponieważ przy pojawieniu się pierwszych informacji na temat nałożenia kary finansowej doszło do wzrostu cen akcji serwisu, co spowodowało, że wartość Facebooka wzrosła.


Zobacz, jak szybko ustawić nasz Start jako stronę startową w przeglądarce.


Chcesz wiedzieć więcej?. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO