74% Bitcoinów jest wykopywanych z użyciem energii odnawialnej

CoinShares, jedna z firm analitycznych, w półrocznym raporcie dotyczącym miningu oszacowała, że 74,1% wydobycia Bitcoinów jest zasilane energią odnawialną.

· 2 min read
74% Bitcoinów jest wykopywanych z użyciem energii odnawialnej

Firma analityczna CoinShares oszacowała, że nawet 74,1 procent wydobycia wszystkich Bitcoinów (BTC) jest zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł (OZE). Szacunki te znalazły się w półrocznym raporcie dotyczącym kopania (miningu) najstarszej kryptowaluty, który został opublikowany 5 czerwca bieżącego roku.

Analitycy w raporcie stwierdzili ponadto, że przy obecnych cenach praca przeciętnego górnika jest opłacalna, nawet w przypadku używania starszych modeli koparek kryptowalut, a "górnicy z wysokimi kosztami są aktualnie w stanie uzyskać dodatni zwrot z inwestycji". Ciekawym faktem, który udało się ustalić, jest to, że kopalnie Bitcoinów są głównie skoncentrowane tam, gdzie zapewniony jest duży dostęp do energii odnawialnej. Niemniej jednak w raporcie można zauważyć zapis mówiący, że "szacunki dotyczące odnawialnych źródeł energii spadły z 77,8%". Jest to wartość, która została podana w poprzednim raporcie w listopadzie 2018 roku.

Związek pomiędzy wydobyciem Bitcoinów oraz energią odnawialną wskazuje, że kopanie tej kryptowaluty "napędza więcej energii odnawialnej niż prawie każdy inny przemysł na dużą skalę na całym świecie".

Warto wspomnieć, że sam fakt wykorzystywania OZE, czyli tańszej energii elektrycznej, jest dobrym rozwiązaniem dla firm. Przykładowo Bitmain, jeden z gigantów branży zajmujący się wydobywaniem kryptowalut, planował zainstalować nowy sprzęt do kopania kryptowalut w Chinach tylko po to, aby mieć dostęp do taniej energii wodnej tego azjatyckiego kraju.

Raport ujął również mniejszy hashrate, który zmalał o około 40 procent, dostrzeżony pod koniec zeszłego roku, kiedy po raz pierwszy zarejestrowano tak duży spadek mocy obliczeniowej sieci Bitcoina. Firma analityczna w swoim raporcie dodaje także to, iż niedawny wzrost mocy obliczeniowej sieci Bitcoina jest związany z włączeniem starego sprzętu po tym, jak wyższy kurs kryptowaluty sprawił, że używanie sprzętu do wydobywania BTC stało się ponownie opłacalne. Co więcej, wzrost jest także powiązany z nowymi koparkami nowej generacji, które są dostępne na rynku, a także urządzeń ASIC.

Najgorszy dotychczasowy okres w historii rynku kryptowalut już minął. Silna bessa z 2018 roku doprowadziła do upadku wielu przedsiębiorstw kryptowalutowych i rozwijających technologię blockchain. Inne firmy notowały ogromne straty. Problemy rynku kryptowalut wówczas odbiły się także negatywnie na zarobkach producentów kart graficznych, kiedy spadł popyt na karty w związku z problemami finansowymi spowodowanymi bessą.


Bądź na bieżąco z rynkiem kryptowalut. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO