Śmieci z okazji Dnia Kobiet

8 marca. Jest uznawany za kolejną okazję do obdarowania prezentami wielu kobiet. Jednak kilka dni później, w koszach pojawiają się góry pudełek po czekoladkach, wstążek, wypompowanych balonów czy zwiędłych kwiatów. Czy na pewno warto tak zaśmiecać planetę na rzecz konwenansów?

· 2 min read
Śmieci z okazji Dnia Kobiet

Od najmłodszych lat dziewczynki otrzymują wiele prezentów z okazji Dnia Kobiet. Ojcowie wręczają córkom bukiety tulipanów zapakowanych w folie i przewiązanych wstążką, koledzy z klasy częstują je cukierkami i lizakami, cisi wielbiciele ukradkiem podrzucają laurki czy czekoladki. Sytuacja pozostaje niezmienna, pojawiają się jedynie kolejne bukiety od ukochanego i bombonierki ufundowane przez współpracowników. Kwiaciarnie przeżywają oblężenie, sprzedawcy nie nadążają z dekorowaniem zamówień, właściciele cukierni i sklepów ze słodyczami również odnotowują wyższy utarg. Kobiety dostają kwiaty, odwijają je z folii, zjadają czekoladki. Na drugi dzień wszystko wraca do normy. Oprócz naszej planety, na której rosną kolejne nieuzasadnione góry śmieci.

W jaki sposób obdarować kogoś z okazji 8 marca, mając na względzie dobro środowiska naturalnego?

Nikt na prezent nie chce dostawać zbędnego plastiku. Wybieraj odpowiedzialnie. Zrezygnuj z kolorowych bombonierek,  których opakowanie waży więcej niż czekolada, na rzecz ciast zakupionych do własnego pojemnika czy słodyczy w opakowaniach papierowych lub wielokrotnego użytku. Przygotuj coś sam, deser, obiad, lub zaproś ją do kawiarni czy restauracji.

Kwiaty cięte niestety szybko więdną. Postaw na te w doniczkach, które można postawić w domu czy na tarasie. Poprawiają one wygląd wnętrza i jakość powietrza, są praktyczne, piękne i wieloletnie. Jeśli jednak decydujesz się na bukiet, zrezygnuj ze zbędnych ozdób. Urok roślin polega na ich naturalnym wyglądzie, czy czerwonym różom naprawdę potrzebne są te cztery wstążki? Przede wszystkim unikaj przeźroczystej folii, w którą pakowane są nawet pojedyncze kwiatki. W żaden sposób nie poprawia ona walorów estetycznych tego podarunku, jest jedynie zbędnych śmieciem, który może wylądować w oceanie.

Wybierz coś praktycznego. Kup prezent, który faktycznie będzie używany przez osobę obdarowaną. Książka ulubionego autora, wymarzony kosmetyk, biżuteria, która idealnie pasuje do jej stylu, akcesoria sportowe lub technologiczne związane z jej zainteresowaniami czy płyta kultowego zespołu to świetne pomysły na udany podarunek.

Postaw na wspólnie spędzony czas. Zaproponuj wyjście na jakieś wydarzenie kulturalne, aktywność fizyczną, spotkanie w restauracji czy wycieczkę za miasto. W obecnych czasach coraz częściej odchodzi się od prezentów materialnych, na rzecz wydarzeń czy usług wykupionych dla osoby obdarowywanej.

Przede wszystkim szanuj kobiety i planetę.

Dwie bardzo ważne wartości, którymi warto obdarować kobiety, nie tylko 8 marca, to szacunek, który należy się każdemu człowiekowi oraz czysta planeta, której nie warto zaśmiecać dodatkowymi plastikowymi opakowaniami.

Patrząc na piętrzące się góry odpadów warto zastanowić się nad tegorocznymi prezentami, które wręczyłeś w niedzielę.