9 kwietnia rozpocznie się Strajk Uczniowski

9 kwietnia na ulice wyjdą uczniowie i uczennice szkół w Polsce, aby wyrazić swoją solidarność ze strajkującymi nauczycielami i nauczycielkami oraz jednocześnie domagać się demokratyzacji szkolnictwa.

· 1 min read
9 kwietnia rozpocznie się Strajk Uczniowski

Związek Uczniowski Liga Młodzieży Wolnościowej, Fundacja Bullerbyn na rzecz wspólnoty dzieci i dorosłych oraz młodzieżowa organizacja Strajk Uczniowski, poinformowały o rozpoczęciu uczniowskiego strajku, który odbędzie się już jutro.

Jak informują organizatorzy, pierwszym celem jest demonstracja solidarności z nauczycielami i nauczycielkami, aby pokazać, "że młodzież nie jest obojętna" i że nie ma zamiaru przyglądać się biernie temu, co dzieje się w polskiej oświacie.

Mamy dość skostniałego systemu edukacji. Przestajemy narzekać i bierzemy sprawy w swoje ręce. Tworzymy organizację, która doprowadzi do gruntownej reformy szkolnictwa w Polsce można przeczytać w sekcji informacji w utworzonym wydarzeniu na Facebooku.

#strajkuczniowski #strajknauczycieli Popieramy strajk nauczycieli, ponieważ jednym z naszych 10 postulatów jest godna...

Gepostet von Strajk Uczniowski am Sonntag, 7. April 2019

Organizacje tworzące nowy ruch młodzieżowy poinformowały również, że mają zamiar pracować na rzecz reformy systemu edukacji w Polsce oraz chcą zadbać o to, aby uczniowie i uczennice polskich placówek oświatowych byli traktowani na zasadach partnerskich. Będą domagać się także systemowych gwarancji przestrzegania i ochrony praw uczniowskich. Nie ukrywają również zamiaru rozwijania młodzieżowej samorządności oraz zamiaru walki o to, by młode pokolenie było reprezentowane na każdym szczeblu władzy.

Chcemy stworzyć szeroki ruch młodzieżowy, który będzie działał na rzecz gruntownej reformy edukacji. Pokażemy, że uczniowie mają coś do powiedzenia i potrafią się zjednoczyć, by wyrazić to silnym, zdecydowanym głosem. Będziemy żądać partnerskiego traktowania i systemowych gwarancji przestrzegania praw ucznia. Będziemy pielęgnować młodzieżową samorządność i żądać reprezentacji młodego pokolenia przy władzy każdego szczebla. Naszymi narzędziami będą debaty, kampanie społeczne, i protesty.

Więcej informacji na temat strajku uczniów i uczennic można znaleźć tutaj.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO