To pierwszy taki wyrok sądu, który wbrew temu, co twierdzą organizacje pokroju Ordo Luris, nie widzi przeszkody, by ustawodawca wprowadził do prawa inną formę związków, w tym małżeństwa jednopłciowe, bądź związki partnerskie.
Jakub i Dawid małżeństwem są od 2017 roku, ślub wzięli w Portugalii. Od 2018 r. starają się o transkrypcje ich zagranicznego aktu małżeństwa. Decyzje odmowną dostali z urzędu, a także od wojewody mazowieckiego, co skłoniło ich do rozpoczęcia walki sądowej o transkrypcję w Polsce. 8 stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę, powołując się na fakt niezadbania przez ustawodawcę o stworzenie instytucji, która umożliwiłaby małżeństwa jednopłciowe.
Pomimo tego, iż sąd podtrzymał decyzję wojewody, w uzasadnieniu pisemnym, które otrzymali mogli przeczytać, że art.18 Konstutucji:
Nie tyle definiuje, kto może wejść w związek małżeński, ile gwarantuje specjalną ochronę i opiekę małżeństwu pomiędzy mężczyzną a kobietą.
Jednak w tym wszystko warto przypomnieć jak brzmi sam art.18:
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak twierdzi Sąd: „Z tego względu treść art. 18 Konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa, gdyby w porządku krajowym instytucja małżeństwa jako związku osób tej samej płci była przewidziana."
Oznacza to zmianę myślenia o artykule 18 Konstytucji. Sąd dał wyraźny sygnał, że artykuł w żaden sposób nie zabrania wprowadzenia równości małżeńskiej dla osób tej samej płci.
Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.