Mit art. 18 Konstytucji obalony

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie obalił mit związany z art. 18 Konstytucji RP, poinformowała Kampania Przeciw Homofobii.

· 1 min read
Mit art. 18 Konstytucji obalony

To pierwszy taki wyrok sądu, który wbrew temu, co twierdzą organizacje pokroju Ordo Luris, nie widzi przeszkody, by ustawodawca wprowadził do prawa inną formę związków, w tym małżeństwa jednopłciowe, bądź związki partnerskie.

Jakub i Dawid małżeństwem są od 2017 roku, ślub wzięli w Portugalii. Od 2018 r. starają się o transkrypcje ich zagranicznego aktu małżeństwa. Decyzje odmowną dostali z urzędu, a także od wojewody mazowieckiego, co skłoniło ich do rozpoczęcia walki sądowej o transkrypcję w Polsce. 8 stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę, powołując się na fakt niezadbania przez ustawodawcę o stworzenie instytucji, która umożliwiłaby małżeństwa jednopłciowe.

Pomimo tego, iż sąd podtrzymał decyzję wojewody, w uzasadnieniu pisemnym, które otrzymali mogli przeczytać, że art.18 Konstutucji:

Nie tyle definiuje, kto może wejść w związek małżeński, ile gwarantuje specjalną ochronę i opiekę małżeństwu pomiędzy mężczyzną a kobietą.

Jednak w tym wszystko warto przypomnieć jak brzmi sam art.18:

Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak twierdzi Sąd: „Z tego względu treść art. 18 Konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa, gdyby w porządku krajowym instytucja małżeństwa jako związku osób tej samej płci była przewidziana."

Oznacza to zmianę myślenia o artykule 18 Konstytucji. Sąd dał wyraźny sygnał, że artykuł w żaden sposób nie zabrania wprowadzenia równości małżeńskiej dla osób tej samej płci.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO