,,Alan Cole nie jest tchórzem" Eric Bell. Recenzja książki

Przedstawiam Państwu książkę wartą uwagi. Mamy bowiem do czynienia z tytułem zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. To jeden z tego typu powieści, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

,,Alan Cole nie jest tchórzem" Eric Bell. Recenzja książki

,,Alan Cole nie jest tchórzem" Erica Bella to amerykańska powieść poruszająca tematykę osób LGBT. Autor porusza w niej poważne kwestie w przystępny i zabawny sposób. Eric Bell opisuje nam rzeczywistość, wyrażoną przez literacką wyobraźnię.

Amerykański pisarz zabiera nas do małego amerykańskiego miasteczka - Petal Fields. Oczywiście jest ono fikcyjne, ale typowe dla Stanów Zjednoczonych. Petal Fields to nieduża, nieznana miejscowość zlokalizowana gdzieś z dala od wielkich metropolii. Jej cechą jest fakt, iż wszyscy mieszkańcy kojarzą siebie na wzajem, a już szczególnie, jeśli mieszkają na tym samym osiedlu bądź tej samej ulicy.

W takim oto zapadłym kącie wychowuje się tytułowy bohater Alan Cole. Młody chłopak musi ukrywać swoją orientację seksualną przed wszystkimi wokół. Na domiar złego właśnie rozpoczął szkołę średnią, w której spodobał mu się pewien uroczy uczeń.

W zasadzie sam fakt rozpoczęcia szkoły średniej oraz bycia gejem w małym miasteczku nie byłby dla Alana tak druzgocącym, gdyby nie jego starszy brat - Nathan. Starszy z braci Cole męczy go różnymi "zadaniami" i "konkursami". Gnębienie młodszego brata sprawia mu niewymowną przyjemność.

Alan jest bardzo inteligentnym nastolatkiem, niestety, przy tym ma wieczne obawy co do ludzi i świata go otaczającego. W końcu zostaje wystawiony na próbę, musi wziąć udział w zagrywce przygotowanej przez podłego brata. Stawką jest jego największa tajemnica oraz obiekt jego westchnień.

Pod względem kompozycji i stylu nie można zarzucić większych wad autorowi. Ponad 300-stronicową książkę czyta się szybko, przyjemnie oraz z uśmiechem. Za co z pewnością należy pochwalić również tłumacza - Michała Zacharzewskiego.

Godne zauważanie są przypisy dolne wyjaśniające nam meandry amerykańskiej kultury, co dla mniej "wtajemniczonych" pozwala od razu zrozumieć fabułę bez przerywania czytania. Duży plus znów w stronę tłumacza za realizację takiego pomysłu.

Z uwagi na lekkość pióra Erica Bella, powieść sprawdzi się zarówno na wakacyjnym wyjeździe, jak i w czasie domowej przerwy od obowiązków. Podsumowując warto dowiedzieć się, dlaczego Alan Cole nie jest tchórzem.


Eric Bell, Alan Cole nie jest tchórzem, wyd. YA!, Warszawa 2018


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...