,,Alan Cole nie jest tchórzem" Eric Bell. Recenzja książki

Przedstawiam Państwu książkę wartą uwagi. Mamy bowiem do czynienia z tytułem zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. To jeden z tego typu powieści, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

· 2 min read
,,Alan Cole nie jest tchórzem" Eric Bell. Recenzja książki

,,Alan Cole nie jest tchórzem" Erica Bella to amerykańska powieść poruszająca tematykę osób LGBT. Autor porusza w niej poważne kwestie w przystępny i zabawny sposób. Eric Bell opisuje nam rzeczywistość, wyrażoną przez literacką wyobraźnię.

Amerykański pisarz zabiera nas do małego amerykańskiego miasteczka - Petal Fields. Oczywiście jest ono fikcyjne, ale typowe dla Stanów Zjednoczonych. Petal Fields to nieduża, nieznana miejscowość zlokalizowana gdzieś z dala od wielkich metropolii. Jej cechą jest fakt, iż wszyscy mieszkańcy kojarzą siebie na wzajem, a już szczególnie, jeśli mieszkają na tym samym osiedlu bądź tej samej ulicy.

W takim oto zapadłym kącie wychowuje się tytułowy bohater Alan Cole. Młody chłopak musi ukrywać swoją orientację seksualną przed wszystkimi wokół. Na domiar złego właśnie rozpoczął szkołę średnią, w której spodobał mu się pewien uroczy uczeń.

W zasadzie sam fakt rozpoczęcia szkoły średniej oraz bycia gejem w małym miasteczku nie byłby dla Alana tak druzgocącym, gdyby nie jego starszy brat - Nathan. Starszy z braci Cole męczy go różnymi "zadaniami" i "konkursami". Gnębienie młodszego brata sprawia mu niewymowną przyjemność.

Alan jest bardzo inteligentnym nastolatkiem, niestety, przy tym ma wieczne obawy co do ludzi i świata go otaczającego. W końcu zostaje wystawiony na próbę, musi wziąć udział w zagrywce przygotowanej przez podłego brata. Stawką jest jego największa tajemnica oraz obiekt jego westchnień.

Pod względem kompozycji i stylu nie można zarzucić większych wad autorowi. Ponad 300-stronicową książkę czyta się szybko, przyjemnie oraz z uśmiechem. Za co z pewnością należy pochwalić również tłumacza - Michała Zacharzewskiego.

Godne zauważanie są przypisy dolne wyjaśniające nam meandry amerykańskiej kultury, co dla mniej "wtajemniczonych" pozwala od razu zrozumieć fabułę bez przerywania czytania. Duży plus znów w stronę tłumacza za realizację takiego pomysłu.

Z uwagi na lekkość pióra Erica Bella, powieść sprawdzi się zarówno na wakacyjnym wyjeździe, jak i w czasie domowej przerwy od obowiązków. Podsumowując warto dowiedzieć się, dlaczego Alan Cole nie jest tchórzem.


Eric Bell, Alan Cole nie jest tchórzem, wyd. YA!, Warszawa 2018