Alternatywny Rap. Kim był Mac Miller?

Gdy w sierpniu 2018 roku wydany został album Swimming, utrzymany w bardziej POP-owej stylistyce niż jego poprzednicy, nikt nie spodziewał się, że miesiąc później fani będą musieli opłakiwać śmierć Maca Millera, który dopiero promował swój eksperymentalny krążek.

· 2 min read
Alternatywny Rap. Kim był Mac Miller?
To everyone to sell me drugs
Don't mix it with that bullshit I hopin' not to join the twenty seven club.

Śpiewał w utworze “Brand Name” Mac Miller, amerykański raper i tekściarz pochodzący z Pittsburgha. 3 lata później przedawkował mieszankę leków przeciwbólowych oraz narkotyków i zmarł w wieku 26 lat. Gdy w sierpniu 2018 roku wydany został album Swimming, utrzymany w bardziej POP-owej stylistyce niż jego poprzednicy, nikt nie spodziewał się, że miesiąc później fani będą musieli opłakiwać śmierć artysty, który dopiero promował swój eksperymentalny krążek.

Kim był Malcolm James McCormick, znany jako Mac Miller? Artysta wyróżniał się nie tylko wielkim talentem do pisania tekstów, komponowania do nich muzyki oraz wykonywania ich samemu, lecz też niewiarygodną osobowością i podejściem do życia. W swoich tekstach najczęściej nawiązywał do uroków dzieciństwa, problemach ze sławą i kobietami, a także stylami życia w USA. Jego flow był niepowtarzalny; z jednej strony był to rap psuedouliczny, bliski stylom Jay-z czy nawet Nasa, lecz z drugiej artysta pozwalał sobie na zabiegi artystyczne odbiegające bardziej w poezję, niż rap. Mac był nietuzinkowy. Mimo tego, że jego skóra była jasna, co niestety w społeczności hip-hopowej nadal ma znaczenie, nie szedł po najmniejszej linii oporu jak współcześni pseudoraperzy (czyt. Lil Dicky). Podkreślanie własnego pochodzenia nie było w jego stylu - priorytetem zawsze była głęboka i poetycka treść.

Mac od dzieciństwa interesował się rapem. Jak opowiadają koledzy i nauczyciele rapera, zdarzało mu się nie chodzić do szkoły, nagrywać piosenki i sprzedawać za budynkiem placówki. Co ciekawe, do tej samej szkoły chodził wtedy Wiz Khalifa, z którym Mac nagrał wiele kawałków. Po YouTubie krążą nagrania, jak już wtedy młody Malcolm prowadził walki freestylowe w szkole średniej, rozkładając na łopatki niejednego rywala.

Nie wchodził zbyt często w kolaboracje z innymi artystami, a piosenki z dopiskiem "feat. Mac Miller" są odosobnionymi przypadkami. Najlepszą reprezentacją jego podejścia do współpracy jest cytat z piosenki Here We Go:

I did it all without a Drake Feature!

Mac budził wielki szacunek wśród kolegów z branży, a w samych superlatywach wypowiadał się o nim każdy koneser prawdziwego rapu i hip hopu.

Większą rozpoznawalność przyniósł mu jego krótkotrwały romans z gwiazdą show biznesu Arianą Grande. Piosenkarka nie była w stanie nawiązać nici porozumienia z Maciem, zwłaszcza w kwestii zażywania narkotyków, która niestety doprowadziła artystę do śmierci.

Cytatem który najlepiej go określa, jest ten z piosenki “The Star Room”:

But me, I'm still trapped inside my head I kinda feel like its a purgatory
So polite and white, but I got family who would murder for me
Think I'm living paradise, what would I have to worry 'bout?
Dealing with these demons, feel the pressure, find the perfect style
Making sure my mom and dad are still somewhat in love
All these backfires of my experiments with drugs
I experience the touch of my epiphany in color form
The difference between love and war inform me I'm above the norm.

Utwory do przesłuchania:


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO