Amazon rozpoczyna ekspansję na kraje bałtyckie

Amerykański gigant e-commerce założył spółki zależne w Estonii i na Łotwie, aby zacząć świadczyć usługi chmurowe w krajach bałtyckich.

· 2 min read
Amazon rozpoczyna ekspansję na kraje bałtyckie

Założony przez Jeffa Bezosa koncern Amazon, który próbuje obecnie ukryć swoje plany związany z ekspansją na kraje bałtyckie, założył w Estonii i na Łatwie spółki zależne. Spółka w Estonii, którą jest Amazon Data Services Estonia OÜ, została zarejestrowana 11 lipca z dwoma głównymi obszarami działalności gospodarczej: usługi przetwarzania danych oraz hostingu.

Później, 2 sierpnia bieżącego roku, Amazon zarejestrował na Łotwie inną spółkę zależną o takiej samej nazwie jak ta zarejestrowana w Estonii. Obydwa przedsiębiorstwa zostały zarejestrowane przez tę samą firmę, a mianowicie A100 Row Inc. Martin Casey Malachy został powołany do zarządu obu spółek należących do Amazona.

Informacje na temat spółki zależnej Amazona dostępne w estońskim rejestrze.

Amazon najprawdopodobniej uruchomi nowe usługi internetowe, które będą przeznaczone dla krajów bałtyckich. Plany Amazona, przynajmniej na chwilę obecną, nie obejmują uruchomienia nowego centrum danych w Estonii lub na Łotwie.

Obecnie koncern Bezosa ma pięć centrów danych w Europie, które znajdują się w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, a także w Niemczech i we Francji. Natomiast szóste centrum przetwarzania danych miałoby zostać otwarte we Włoszech.

Informacje o spółce-córce firmy Amazon zarejestrowanej na Łotwie.

Należy dodać, że wielokrotnie przedstawiciele Amazona odwiedzali Estonię oraz prowadzili szereg rozmów z Enterprise Estonia. Wówczas przedstawione zostały firmie możliwości inwestycyjne, które obejmowałyby stworzenie nowego centrum służącego przetwarzaniu danych, a także rozwoju usług internetowych.

Kraje bałtyckie, tj. Estonia, Litwa i Łotwa, stały się kolejnym celem ekspansji Amazona. Grafika: Wikipedia

Zgodnie z informacjami dostępnymi w rejestrze handlowym wiadomo także, że ostatecznym beneficjentem Amazon Data Services Estonia OÜ jest Jeff Bezos, obecny dyrektor generalny firmy Amazon.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO