Amerykański fundusz KKR największym udziałowcem Axel Springer

Fundusz KKR wykupił 43,5% akcji Axel Springer. Oznacza to, że amerykańska firma inwestycyjna posiada największy pakiet akcji koncernu wydawniczego, który w Polsce wydaje m.in. Newsweeka i Fakt.


Amerykański fundusz KKR największym udziałowcem Axel Springer

Koncern Axel Springer SE wspólnie z funduszem KKR poinformowały, że w poniedziałek, tj. 27 sierpnia 2019 roku, doszło do wykupienie przez KKR 42,5% akcji Axel Springer oraz dodatkowo 1,04% akcji dostępnych na wolnym rynku. Wartość zakupu papierów wartościowych sięga około 2,9 miliarda euro.

Amerykański fundusz założony przez Henry'ego Kravisa, republikańskiego miliardera, który wspierał finansowo m.in. Donalda Trumpa i George'a W. Busha, musi jeszcze otrzymać zgodę ze strony niemieckich urzędów, aby móc ostatecznie wejść w posiadanie akcji, a tym samym sfinalizować transakcję.

Oznacza to, że KKR jest na prostej do zostania największym udziałowcem w Axel Springer z pakietem akcji dającym funduszowi łącznie 43,54% udziałów. W ten sposób KKR będzie miał wystarczający pakiet papierów wartościowych, aby móc kontrolować działania operacyjne spółki.

Źródło: Axel Springer SE

Dyrektor generalny Axel Springer, Mathias Doepfner, nie ukrywa swojego zadowolenia związanego z transakcją. CEO koncernu ma w planach dalszą ekspansję wydawnictwa w zakresie mediów internetowych oraz portali ogłoszeniowych.

Jednocześnie fundusz KKR poinformował, że ma zamiar także doprowadzić do wycofania Axel Springera z giełdy do końca bieżącego roku lub w pierwszym kwartale nadchodzącego roku.Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO