Analityk amerykańskiego wywiadu aresztowany za przekazanie dokumentów dziennikarzom

Daniel Everette Hale, były analityk amerykańskiej National Geospatial-Intelligence Agency, został dzisiaj aresztowany i oskarżony przez prokuraturę federalną USA za wyciek sklasyfikowanych dokumentów.

· 1 min read
Analityk amerykańskiego wywiadu aresztowany za przekazanie dokumentów dziennikarzom

31-letni Daniel Everette Hale, były już analityk amerykańskiej National Geospatial-Intelligence Agency, został aresztowany z powodu przekazania dziennikarzom i dziennikarkom portalu The Intercept niejawnych dokumentów.

Hale będzie musiał w sądzie federalnym w Nashville stawić czoła oskarżeniom o szpiegostwie oraz kradzieży tajnych materiałów amerykańskiej agencji wywiadowczej.

Amerykańska prokuratura uważa, że Daniel Hale po raz pierwszym nawiązał kontakt z The Intercept w 2013 roku, kiedy to pracował dla innej amerykańskiej agencji, NSA, w trakcie pełnienia służby w lotnictwie. Oskarżyciele twierdzą, że wówczas doszło do kilku spotkań z jednym z dziennikarzy. Po tym wszystkim Hale opuścił siły powietrzne Stanów Zjednoczonych, aby objąć kolejną funkcję w NGA, która podlega Departamentowi Obrony. NGA odpowiada za gromadzenie danych geoprzestrzennych w celu wykorzystania ich podczas starć zbrojnych.

Pracując w National Geospatial-Intelligence Agency w roli analityka geografii politycznej, Hale skopiował 36 plików, które znajdowały się na jego komputerze, aby następnie je wydrukować. 17 wydrukowanych dokumentów zostało przekazanych amerykańskiemu serwisowi założonemu przez Glenna Greenwalda. The Intercept opublikował część przekazanych dokumentów, które dotyczyły amerykańskich programów wojskowych wykorzystujących drony do eliminacji celów.

Nie jest to pierwszy przypadek zatrzymania źródła wycieku. Już wcześniej z powodu niedopatrzenia ze strony dziennikarzy serwisu jedna z informatorek została aresztowana i osadzona w więzieniu za przekazanie serwisowi dokumentów CIA.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO