Apple miało zamiar przejąć Teslę

Wielokrotnie w przeszłości pojawiały się plotki na temat tego, że Apple zamierza przejąć firmę Elona Muska, Teslę. Jak się okazuje, firma z nadgryzionym jabłkiem zaproponowała kupno Tesli.

· 2 min read
Apple miało zamiar przejąć Teslę

W przeszłości wielokrotnie można było usłyszeć plotki jakoby firma Apple prowadzona przez Tima Cooka miała zamiar przejąć Teslę. Okazuje się, że plotki te okazały się prawdziwe. Firma Apple zaproponowała Elonowi Muskowi konkretną kwotę za zakupienie całego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego.

Starszy analityk w firmie inwestycyjnej Roth Capital Partners, Craig Irwin, powiedział w trakcie rozmowy z CNBC, iż w 2013 roku Apple zaproponowało Tesli 240 dolarów amerykańskich za akcję. Wówczas najwyższa cena akcji Tesli wynosiła 190 dolarów, a dzisiaj za jedną akcję firmy trzeba zapłacić około 209 dolarów. Oznacza to, że w 2013 roku, kiedy Tesla rozpoczęła de facto produkcję Modelu S oraz zaprezentowała Model X, Apple musiałoby zapłacić łącznie około 27 miliardów dolarów za przejęcie Tesli.

Do wykupienia Tesli przez Apple jednak ostatecznie nie doszło i nie są znane powody odmowy. Wiadomo jednak, że nie zmieniła się sytuacja firmy kierowanej przez Elona Muska, która boryka się z wieloma problemami. Obecnie przedsiębiorstwu grozi bankructwo, które może zostać spowodowane nawet jednym, najdrobniejszym błędem. Co więcej, konkurencja na rynku samochodów elektrycznych ciągle rośnie, czego przykładem są Audi E-tron, Polestar 2 i inne zapowiedzi przystępnych cenowo modeli pozostałych producentów aut. Oznacza to, że przewaga, która dotychczas gwarantowała Tesli względny spokój, mocno topnieje.

Ostatnie wydarzenia, którymi były chociażby samozapłony, wypadki, a także problemy z jakością, sprawiają, że sytuacja Tesli nie jest zbyt dobra. Dodać należy także problemy Elona Muska z amerykańskim regulatorem SEC.

W przypadku Apple sytuacja jest dość tajemnicza. Wiadomo, że Apple zatrudniło wielu inżynierów oraz ekspertów i ekspertek Tesli. Firma założona przez Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka, a teraz kierowana przez Tima Cooka, inwestuje w badania i rozwój, ma rozwijające się centra badawcze. Nie jest wykluczone, że Apple ma zamiar wejść na rynek motoryzacyjny z własnymi rozwiązaniami, którymi mogą być nie tylko samochody autonomiczne, ale też sensory, akumulatory oraz inna elektronika niezbędna w autonomicznych pojazdach, która mogłaby być prostsza i tańsza w produkcji niż to, co obecnie jest dostępne na rynku.

Z pewnością w ciągu najbliższych kilku lat może się okazać, iż firma Apple zadebiutuje z własnymi rozwiązaniami na rynku motoryzacyjnym, zaś Tesla może dalej borykać się z problemami finansowymi.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO