Apple nie dodał wsparcia dla standardu bezprzewodowego 5G w iPhonie 11

Firma Apple postanowiła, że nie doda wsparcia dla standardu bezprzewodowego 5G w smartfonach iPhone 11, które zostały zaprezentowane we wtorek. Czy Apple grozi osłabienie pozycji?


Apple nie dodał wsparcia dla standardu bezprzewodowego 5G w iPhonie 11

Przedsiębiorstwo Apple należy do grona popularnych producentów smartfonów. O ile na Zachodzie pozycja marki ma się dobrze, o tyle w Chinach firma konkuruje z Huawei, Xiaomi oraz Oppo, które oferują sprzęt mobilny w niższych cenach.

Agencja Bloomberga podała informacje, że firma Apple nie będzie wspierała bezprzewodowego standardu 5G w najnowszym iPhonie. Obecnie nie jest to jakiś większy problem, jednak w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do zmniejszenia liczby urządzeń, których sprzedaż nastąpi od połowy 2020 roku, co jest związane z pracami operatorów rozwijającymi infrastrukturę dla technologii 5G.

Analitycy już teraz prognozują, że na rynku chińskim popyt na rozwiązania ze wsparciem 5G będzie znaczący. Można więc spodziewać się, iż dla amerykańskiego koncernu utrzymanie dotychczasowej pozycji w Chinach będzie trudniejsze już w nadchodzącym roku. Trudno jest obecnie ustalić, czy rozwiązania zaprezentowane w nowym modelu iPhone'a będą wystarczające, aby zrekompensować brak wsparcia dla 5G.

Tim Cook, dyrektor generalny Apple, podczas wtorkowej konferencji w Steve Jobs Theater przedstawił modele telefonów firmy z nadgryzionym jabłkiem. Nowe smartfony mają usprawniony procesor A13 Bionic, dłuższy czas pracy na baterii, szybsze ładowanie oraz ulepszony aparat fotograficzny.

Jednak jeżeli spojrzy się na portfolio sprzętu mobilnego oferowanego przez chińskich konkurentów, to można zauważyć, iż oferta Apple jest podobna do konkurencji, która bazuje na otwartym systemie Android.

Chińskie inwestycje w rozwój infrastruktury 5G, jak i samej technologii, połączone z miliardowymi inwestycjami ze strony operatorów sprawiają, że dla chińskich producentów urządzeń mobilnych pojawiają się nowe możliwości, aby zaoferować produkty mogące wyprzedzić iPhone'y firmy Apple.

Warto też zwrócić uwagę na to, że Apple, podobnie producenci urządzeń w Chinach, mocno odczuł spowolnienie widoczne na rynku smartfonów, co spowodowało, że przedsiębiorstwo przestało zgłaszać wyniki sprzedaży tych urządzeń. Ponadto firma zmaga się z konkurencją, która oferuje sprzęt po niższej cenie, np. iPhone 11 kosztuje 5 499 chińskich juanów, podczas gdy smartfony Xiaomi i Oppo kosztują około 3 000 juanów. Bloomberg wskazał też, że jeden z najdroższych telefonów Huawei kosztuje 6 300 juanów, natomiast iPhone 11 Pro kosztuje 8 699 juanów (cena minimalna).

Chińscy konkurenci nie zwlekają z wdrożeniem rozwiązań 5G w swoich urządzneiach. Xiaomi i Oppo planują przedstawienie nowych urządzeń mobilnych z obsługą tej technologii, a Huawei Mato 30 Pro zostanie wyposażony w procesor Kirin 990, który jest wyposażony w wbudowany modem 5G.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyTechnologie bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO