Apple pozwane przez własnych akcjonariuszy z powodu zatajenia informacji

List szefa Apple, Tima Cooka, który został skierowany do inwestorów firmy, z powodu ukrycia niewygodnych faktów może okazać się poważnym błędem Cooka.

· 2 min read
Apple pozwane przez własnych akcjonariuszy z powodu zatajenia informacji

W świecie technologii spory sądowe są codziennością. Każda firma technologiczna, w tym giganci tacy jak Google, Apple, Microsoft, wielokrotnie miała do czynienia z problemami prawnymi, które prowadziły do pozwów, przegranych spraw czy też zawarcia ugody. W większości przypadków spory dotyczyły kwestii patentowych, ewentualnie firmy były pozywane przez użytkowników, którzy znajdowali w swoim sprzęcie wady fabryczne. Za każdym razem takie sprawy dla Apple kończyły się dobrze, można powiedzieć, że firma wychodziła z nich bez szwanku, gdyż ugody oraz programy naprawcze okazały się wystarczające, aby załagodzić spory.

Teraz jednak przez firmą kierowaną przez Tima Cooka stoi zdecydowanie większe wyzwanie, mianowicie spór, z którym kierownictwo firmy może sobie nie poradzić już tak łatwo.

Zarzuty, które zostały postawione firmie Apple, są zasadne i istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że dyrektor generalny firmy, Tim Cook, będzie w stanie załagodzić sprawę słowami. Kancelarie Robbins Geller Rudman & Dowd LLP oraz The Schall Law, które reprezentują czujących się pokrzywdzonymi inwestorów, oskarżyły Apple o zatajanie wyników finansowych, które są niezadowalające dla akcjonariuszy. Mowa o liście Tima Cooka napisanym do inwestorów, w którym nie pojawiły się rzetelne informacje związane ze sprzedażą nowych iPhone'ów.

Akcjonariusze Apple uważają, że na wskutek zatajenia informacji finansowych spółki zdecydowali się na inwestycje, które ich zdaniem były niepotrzebnie wysokie, gdyż efektem zatajenia informacji przez obecnego CEO Apple było zawyżenie cen akcji.

Po tym, jak firma kierowana przez Cooka przekazała akcjonariuszom pełne, prawdziwe informacje na temat finansów spółki, ceny papierów wartościowych błyskawicznie spadły w dół, co spowodowało straty finansowe osób, które postanowiły zainwestować w akcje Apple.

Warto dodać, że nie są to jedyne problemy, z którymi zmaga się przedsiębiorstwo technologiczne, dla którego nastał słabszy okres. Negatywnie na kondycję firmy Apple wpłynęła m.in. wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami. Nie bez znaczenia była również obniżka cen wymiany baterii, która także wpłynęła na finanse spółki.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO