Arabia Saudyjska finansuje denializm klimatyczny

Władze Arabii Saudyjskiej hojnie finansują negowanie zmian klimatu oraz działania lobbingowe przeciwko ochronie klimatu.

· 3 min read
Arabia Saudyjska finansuje denializm klimatyczny

Arabia Saudyjska, której władze wykorzystują ogromne fundusze na rzecz poszerzania swoich wpływów na świecie, wspiera finansowo organizacje, które mają wpłynąć na politykę energetyczną Stanów Zjednoczonych oraz zapewniać wsparcie amerykańskiemu denializmowi klimatycznemu.

Lobbing Arabii Saudyjskiej jest już owiany wieloma legendami, szczególnie w USA, głównie ze względu na wpływ na lukratywne kontrakty dotyczące sprzedaży amerykańskiej broni oraz sprzętu wojskowego. Administracja amerykańska prowadzi listę, na której zarejestrowanych jest około 145 osób mających wpływać na władze publiczne USA.

Jednak wzroku władz oraz opinii publicznej nie przykuwają firmy Aramco, które prowadzą rozmowy z gigantami naftowymi w USA, aby wpływać na politykę energetyczną Stanów Zjednoczonych. Aramco jest przedsiębiorstwem, w rękach którego znajduje się kilka zakładów chemicznych oraz rafinerii ropy, w tym największej w Ameryce Północnej rafinerii ropy naftowej w Port Arthur w Teksasie. Korporacja kontroluje rafinerię poprzez swoją spółkę zależną Motiva Enterprises, która sprzedaje paliwo w ramach współpracy z Shell na południowym wschodzie USA.

Wpływ firmy Motiva na debatę dotyczącą energii jest znaczący, podobnie jak innych gigantów naftowych i jest wspomagany przez branżowe grupy handlowe. Przedsiębiorstwo jest członkiem wspierającym American Fuel & Petrochemical Manufacturers, czyli grupy handlowej odpowiedzialnej za rafinerie ropy naftowej. Sam prezes spółki, Brian Coffman, zasiada w zarządzie AFPM. Wśród członków grupy można znaleźć też Koch Industries, Valero Energy, ExxonMobil oraz Marathon Petroleum, które zapewniają sumarycznie całej grupie 31 milionów dolarów finansowania na rzecz wywierania nacisków w interesie branży paliwowej.

W zeszłym roku grupa AFPM odegrała znaczącą rolę w walce z inicjatywą wyborczą stanu Waszyngton, w ramach której przeprowadzono referendum dotyczące ustanowienia podatku od emisji dwutlenku węgla. AFPM przekazało 1,25 miliona dolarów w celu zorganizowania kampanii opozycyjnej, która przyczyniła się do odrzucenia w referendum uderzającego w przemysł paliwowy pomysłu.

Ponadto AFPM zapewnia 75 000 dolarów amerykańskich miesięcznie na rzecz Heartland Institute, który jest think tankiem odpowiedzialnym za negowanie zmian klimatycznych. Organizacja ta sponsorowała kiedyś kampanię billboardową porównując osoby podnoszące temat zmian klimatu do Osamy bin Ladena.

Pieniądze grupy AFPM zostały też przeznaczone na rzecz lobbingu przeciwko polityce w zakresie rozwoju energii odnawialnej poprzez American Legislative Counciel, American Energy Alliance oraz Competitive Enterprise Institute. Wszystkie trzy organizacje opowiedziały się przeciw polityce przyjaznej dla klimatu.

Firma Aramco jest członkiem zarządu American Petroleum Institute, niezwykle silna grupa lobbingowa na rynku ropy, która ma wielki wpływ w administracji amerykańskiej oraz w stolicy USA, Waszyngtonie. API sponsoruje reklamy telewizyjne, zatrudnia lobbystów, utrzymuje bliskie kontakty z administracją prezydenta Donalda Trumpa. AFPM oraz API są zaangażowane na rzecz utrudnienia inwestycji w rozwój pojazdów elektrycznych.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy firma Aramco, z wykorzystaniem Motiva, zatrudniła Nickles Group, firmę lobbingową założoną przez byłego republikańskiego senatora Don Nicklesa, by wpływać na politykę regulacyjną Stanów Zjednoczonych. Ponadto Aramco fiannsuje think tanki, takie jak Centrum Międzynarodowych Studiów Strategicznych, która promuje strategiczny sojusz Arabii Saudyjskiej z USA.Bądź na bieżąco z naszym dziennikarstwem śledczym. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO