Kontrowersja akcji "Baby Shoes Remember" - wywiad z zatrzymanym uczestnikiem

Prokuratura 27.11.2018 r. dopuściła się ataku na wolność słowa i poglądów. 16 letni działacz społeczny i członek Federacji Młodych Socjaldemokratów, Paweł Wenderlich usłyszał zarzuty po akcji Baby Shoes Remember w Toruniu.


Kontrowersja akcji "Baby Shoes Remember" - wywiad z zatrzymanym uczestnikiem

Prokuratura 27.11.2018 r. dopuściła się ataku na wolność słowa i wyrażania poglądów. 16 letni działacz społeczny i członek Federacji Młodych Socjaldemokratów, Paweł Wenderlich usłyszał zarzuty po akcji Baby Shoes Remember w Toruniu.

Paweł podczas protestu "Polska laicka", 01.12.18 w Toruniu

Jak wyglądała Pańska sytuacja? Prosiłbym o uwzględnienie szczegółów.

26.08.18, Baby Shoes Remember w Toruniu, Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu - grupa osób zawiesiła buciki na bramie jako znak protestu przeciw kapłanom pedofilom. 20.10.18 o 7 rano zapukał do moich drzwi policjant, chciał mnie od razu zabrać na komendę, lecz w domu nie było rodziców. Kilka dni później odbyło się przesłuchanie, w listopadzie nachodził mnie w domu, ale nie trafiał na mnie. Policja chciała mnie przesłuchać w odosobnieniu, pewnie żebym nie miał możliwości dostać pomocy. W końcu umówiłem się z nim na przesłuchanie, aby przestał mnie nachodzić. 27.11.18, byłem z tatą i adwokatem, zostałem wezwany jako świadek, a na miejscu stałem się oskarżonym i postawiono mi zarzuty.

Jakie zarzuty Pan usłyszał?

Art. 63a. § 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Nazwano mnie osoba "zdemoralizowaną".

Co Pan myśli o tej sprawie?

Akcja miała na celu ukazanie problemu pedofilii w Kościele Katolickim, jest to irytujące, że ciągle nachodzi mnie policja i nie czuje się bezpieczny, gdyż nie wiem co kolejne mnie czeka w kraju, w którym teoretycznie jest wolność słowa i wyznania.

Czy jest Pan jedynym oskarżonym w tej sprawie?

Jestem jednym z czterech.

Czy wszyscy usłyszeliście takie same zarzuty?

Tak

Czy czuje się Pan winny?

Nie, gdyż nie jestem winny. Według mnie - nie zrobiłem nic sprzecznego z prawem.

Bądź z nami na bieżąco: polub i obserwuj nas. Jesteśmy również na Twitterze.