Ataki na Marsz Równości w Białymstoku

W sobotę ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Równości. W trakcie wydarzenia doszło do ataku na uczestników ze strony nacjonalistów i kibiców. Naruszona została także nietykalność osobista funkcjonariuszy policji.


Ataki na Marsz Równości w Białymstoku

W sobotę (20 lipca) ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Równości. Na trasie Marszu pojawili się agresywni kontrmanifestanci, którzy już od kilku dni organizowali się za pomocą mediów społecznościowych.

W stronę uczestników Marszu Równości, jak i zabezpieczających wydarzenie funkcjonariuszy policji, rzucano kostką brukową, butelkami. W osoby, które były uczestnikami Marszu, rzucano także petardami, kamieniami, jajkami oraz doniczkami. Pomimo uczestnictwa również dzieci i młodzieży w Marszu Równości, kontrmanifestujący nacjonaliści i kibice nie robili sobie z tego nic, tym samym swoimi działaniami stanowili zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników, policjantów oraz obserwatorów.

Tomasz Krupa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, poinformował, że nie było ofiar śmiertelnych, o których pojawiały się w mediach społecznościowych informacje.

Policja została zmuszona do użycia siły, granatów hukowych oraz gazu pieprzowego przeciwko agresywnym nacjonalistom i kibicom. W trakcie starć naruszona została także nietykalność osobista funkcjonariuszy policji. Jedna policjantka została ranna.

En follows/ 🔥Dwa najmocniejsze zdjęcia z dzisiaj. Brunatna fala rozlała się po ulicach Białegostoku. Wszystko po to aby...

Gepostet von Bart Staszewski am Samstag, 20. Juli 2019

Policja zatrzymała 25 osób w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w Białymstoku. Czwórce osób postawiono zarzuty o popełnienie przestępstw, w tym ataku na 14-latka w centrum miasta, użycia gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariuszy policji oraz naruszenia ich nietykalności, o czym poinformował Krupa.

Oprócz przemocy jaka miała miejsce ze strony kibiców i nacjonalistów pojawiały się także homofobiczne hasła, a uczestników Marszu Równości opluwano.


Chcesz wiedzieć więcej?. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO