Australijska pomoc dla osób chorych psychicznie

W XXI wieku nadal nie udało się przezwyciężyć upośledzeń umysłowych, a nawet problem ten się rozwinął. Australijski rząd jednak nie pozostaje bierny i wprowadził nowatorski program pomocy osobom, które dotychczas często jej nie otrzymywały.


Australijska pomoc dla osób chorych psychicznie

Postęp XXI wieku nadal nie pozwolił nam na przezwyciężenie upośledzeń umysłowych i wyleczenie chorób psychicznych, a wręcz przyczynił się do poszerzenia problemu. Australijki rząd nie pozostaje obojętny i wprowadził nowatorski program pomocy dla tych, którzy najczęściej jej nie otrzymują.

Nowa Południowa Walia (NSW) jest najbardziej zaludnionym obszarem Australii, obejmującym takie miasta jak Sydney i Newcastle. Według tegorocznych sondaży, na jej terenie aż 50 tys. mieszkańców zmaga się równocześnie z upośledzeniem umysłowym i chorobą psychiczną. Problemem jest, że przy niepełnosprawności intelektualnej objawy chorób, takich jak depresja lub schizofrenia, podpinane są pod uwarunkowania genetyczne, więc osoby nie otrzymują specjalistycznej pomocy. Minister zdrowia NSW, Tanya Davies, ogłosiła inicjatywę utworzenia dwóch centrów zdrowia dla osób zmagających się równocześnie z problemami umysłowymi wrodzonymi i nabytymi. Już w lipcu dorośli będą mogli zasięgnąć pomocy w Concord Hospital, natomiast młodsi pacjenci skierowani zostaną do szpitala dziecięcego w Westmead, pod Sydney.

Każdy ma prawo do pomocy i leczenia, podczas zmagania się z chorobami psychicznymi — powiedziała Tanya Davies.

Davies potwierdziła, że rząd przez najbliższe cztery lata przeznaczy 4.4 miliona dolarów na rozwój obu placówek. Na ich terenie każdy pacjent będzie mógł liczyć na pomoc psychiatrów, psychologów, terapeutów, pracowników socjalnych i logopedów. Wszyscy pracownicy będą specjalnie wyszkoleni do tego, by rozpoznać u osób upośledzonych umysłowo choroby psychiczne i zagwarantować profesjonalną opiekę medyczną w nowoczesnym centrum zdrowia. Znaczenie sprawy precyzuje profesor David Dossetor, dyrektor szpitala w Westmead:

Rodzice często są zagubieni, nie widzą gdzie szukać specjalistycznej pomocy. Słyszeliśmy o przypadkach, w których niepełnosprawność umysłowa okazuje znaki depresji. Osoba przestaje o siebie dbać, czuje się bezradna, a podczas szukania wsparcia stwierdza się, że jest to zachowanie związane jedynie z ich niepełnosprawnością.

Całe szczęście w Australii osoby ze spektrum m.in. autyzmu oraz zespołu Downa będą już wspierane przy rozpoznawaniu dodatkowych problemów umysłowych, lecz służba zdrowia w każdym kraju powinna zdawać sobie sprawę, że choroby psychiczne mogą iść w parze z niepełnosprawnością intelektualną.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO