Avenir Suisse wzywa do stworzenia szwajcarskiej kryptowaluty krajowej

Avenir Suisse, który jest jednym z najbardziej wpływowych think tanków w Szwajcarii, w swoim raporcie wzywa Szwajcarski Bank Narodowy do rozpoczęcia prac nad krajową kryptowalutą.

· 1 min read
Avenir Suisse wzywa do stworzenia szwajcarskiej kryptowaluty krajowej

Avenir Suisse przedstawił raport Blockchain After the Hype, w którym proponuje nowy model ekonomiczny oparty na technologii blockchain. Organizacja wskazuje, że następnym ważnym krokiem powinno być stworzenie kontrolowanej przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) kryptowaluty, która byłaby stablecoinem powiązanym z frankiem szwajcarskim.

Think tank uważa, że nowy model, którego wprowadzenie rekomenduje Avenir Suisse, pozwoli przekształcić Szwajcarię w blockchainowe państwo. Publikacja przedstawia to jako sposób na przeprowadzenie modernizacji szwajcarskiego sektora finansowego poprzez wykorzystanie technologii blockchain oraz kryptowalut.

W raporcie można przeczytać, że takie zmiany ułatwiłyby m.in. działanie giełd papierów wartościowych, gdyby SNB oraz główni gracze branży napędzali rozwój szwajcarskiego stablecoina.

Avenir Suisse uważa też, że zmiany otworzyłyby drzwi do wykorzystania technologii blockchain oraz cyfrowej waluty w innych dziedzinach sektora finansowego, przede wszystkim w finansowaniu handlu oraz w nowych modelach biznesowych. Pomogłoby to też, zdaniem organizacji, wyprzedzić pozostałych konkurentów w Europie, a także rozszerzyć możliwości konkurowania na rynku globalnym.

Publikacja zwraca także uwagę na konieczność stworzenia odpowiednich ram prawnych dla technologii blockchain oraz nowej kryptowaluty. Eksperci i ekspertki zalecają, by przepisy prawne były w pełni dostosowane do tych technologii.

Think tank dodaje w raporcie, że zmiany w prawie muszą "zostać wprowadzone jak najszybciej". Sam stosunek Szwajcarskiego Banku Narodowego jest obecnie neutralny, co potwierdziła także niedawna konferencja na temat kryptowalut oraz innowacji w sektorze finansów.

Szwajcaria jest też znana z otwartego i przyjaznego ekosystemu prawnego dla technologii blockchain oraz kryptowalut, jednak Avenir Suisse wskazuje, że szwajcarskie instytucje, w tym regulatorzy, muszą pójść do przodu, aby "zrobić kolejny krok w rozwoju DLT, przekształcając się z bardzo cenionej kryptodoliny w pełnoprawny naród oparty na DLT".


Bądź na bieżąco z rynkiem kryptowalut. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO