"Bądź damą mówili", czyli co kobiety powinny, a czego nie

"Wyglądaj seksownie, kuś mężczyzn", "Przestań prowokować, zostaw pole wyobraźni" - to zaledwie kilka z wielu "wymogów" skierowanych w stronę kobiet.

· 1 min read
"Bądź damą mówili", czyli co kobiety powinny, a czego nie

Magazyn "Girls.Girls.Girls" stworzył klip, w którym znana, chociażby z "Seksu w Wielkim Mieście", aktorka Cynthia Nixon przez prawie 3 minuty wylicza "obowiązki" kobiet. Jak widać po obejrzeniu materiału są one zazwyczaj wykluczające się wzajemnie: "Nie jesz? Anoreksja", a chwilkę później "Jesz za dużo - przestań jeść". Jak nie trudno przewidzieć "rady" skupiają się na wszystkich możliwych aspektach życia kobiet - począwszy od diety, poprzez seksualność, a kończąc na ubiorze. Rzecz jasna są to wymogi stawiane nie przez nie same, a przez otoczenie - co gorsza również przez inne kobiety. Często słowa te kierowane są do naprawdę małych dziewczynek, a te z upływem lat zaczynają w nie wierzyć.

"Bądź czysta. Bądź dziewicza. Bądź seksowna. Nie rozmawiaj o seksie. Nie  flirtuj. Bądz naturalna. Nie bądź pruderyjna. Nie bądź taka spięta. Zabaw się trochę. Więcej się uśmiechaj. Zadowalaj mężczyzn. Nie ubieraj się wyzywająco. Pozostaw miejsce wyobraźni." - brzmią słowa Manifestu

Nixon nie jest znana światu jedynie z aktorstwa - jest aktywna politycznie i udziela się w życiu społecznym, m.in. na manifestacjach feministycznych. Zatem bez wątpienia te słowa są jej dobrze znane.

W 2017 roku tekst użyty w klipie stworzyła ówczesna studentka Uniwersytetu w Vermont - Camille Rainville zamieszczając go na prowadzonym przez siebie blogu: "Writings of a Furious Woman".


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO