Bank centralny Chin nie planuje luzowania polityki monetarnej

Szef Ludowego Banku Chin poinformował, że bank centralny nie ma zamiaru przeprowadzić luzowania polityki monetarnej, co robią aktualnie inne banki centralne na świecie.


Bank centralny Chin nie planuje luzowania polityki monetarnej

Yi Gang, który jest prezesem Ludowego Banku Chin, czyli chińskiego banku centralnego, jasno zasygnalizował, że z powodu istnienia sporej przestrzeni dla polityki makroekonomicznej w zakresie spraw fiskalnych i monetarnych, nie widzi sensu luzowania polityki monetarnej. Obecnie luzowanie polityki monetarnej jest stosowane przez wiele banków centralnych na całym świecie, w tym przez Europejski Bank Centralny.

W zeszłym tygodniu, a konkretnie w piątek, chiński bank centralny podjął decyzję o obniżeniu stopy pożyczek rocznych, jednak była to zmiana zdecydowanie mniejsza niż ta, na którą zdecydowały się Europejski Bank Centralny i amerykański FED.

Yi Gang, szef chińskiego banku centralnego. Fot. Qilai Shen
Nie śpieszymy się z podejmowaniem działań podobnych do banków centralnych innych państw, jak np. cięcia stóp procentowych, czy też ilościowe luzowanie - powiedział Yi Gang, szef Ludowego Banku Chin.

Obecnym celem banku centralnego Chin jest utrzymanie dotychczasowej polityki monetarnej tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Jest to zgodne z działaniami chińskich władz, które chcą ustabilizować wzrost chińskiej gospodarki.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO