Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego zawieszona

– informuje kard. Kazimierz Nycz w komunikacie.

· 2 min read
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego zawieszona

We wtorek 28 kwietnia 2020 roku metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz bezterminowo zawiesił beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego z powodu epidemii koronawirusa. Uroczystość zaplanowano na 7 czerwca 2020 roku. Nowa data zostanie ustalona po ustaniu zarazy.

Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich.

– czytamy w komunikacie kard. Nycza.

kard. Kazimierz Nycz. Źródło: TVP Info

Jednocześnie arcybiskup warszawski zapewnił, że jest to jedynie zawieszenie, a nie zakończenie przygotowań oraz zapowiedział dalszą współpracę z rządem i magistratem stolicy w kwestii organizacji uroczystości:

Zawieszony, a nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację. Wzorowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji będzie miała swoją kontynuację, za co już teraz dziękuję.

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Źródło: Radio Wnet

Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego trwał od 1989 roku. W 2015 roku abp. Kazimierz Nycz przekazał trzystutomowy zbiór materiałów o świętości życia i heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia (tzw. Positio) na ręce prefekta watykańskiej kongregacji kard. Angelo Amato. 18 grudnia 2017 roku wydano oficjalny dekret o heroiczności cnót kard. Wyszyńskiego, co zakończyło toczące się postępowanie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 24 września 2019 roku potwierdzono autentyczność cudu uzdrowienia: w 1988 roku dzięki modlitwom za wstawiennictwem polskiego duchownego uleczona została 19-latka, która śmiertelnie zachorowała na nowotwór tarczycy. Uroczystość beatyfikacji miała mieć miejsce 7 czerwca 2020 roku w Warszawie.


Źródła: Oficjalna Strona Beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wPolityce.pl, Archidiecezja Krakowska, Polskie Radio 24 (Zdjęcie główne)