Berkeley Earth: Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii

Berkeley Earth, organizacja zajmująca się prowadzeniem badań nad klimatem, opublikowała dane, z których wynika, że tegoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem w historii.


Berkeley Earth: Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii

Dane pochodzące z kilku tysięcy stacji monitorujących klimat na świecie zostały przeanalizowane przez organizację Berkeley Earth, której zadaniem jest prowadzenie badań nad klimatem. Organizacja opublikowała wyniki swoich badań. Wynika z nich, iż lipiec 2019 r. był cieplejszy o 0,08 stopnia Celsjusza od sierpnia 2016 roku, który dotychczas był najcieplejszym miesiącem w historii.

Warto tutaj dodać, że wyniki z 2016 roku związane z sierpniem były wysokie w związku z El Nino, który występuje naturalnie z powodu cykli klimatycznych naszej planety. Jednak w tym roku wpływ tego zjawiska był nieduży. To dzięki emisji gazów cieplarnianych udało się pobić niechlubny rekord i ustanowić lipiec 2019 jako najgorętszy rok w historii.

Podobne wnioski zostały wysunięte przez NASA, Japońską Agencję Meteorologiczną, organizację ds. monitorowania zmian klimatu Programu Kopernika Unii Europejskiej, a także amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery. Wszystkie te organizacje również poinformowały, że to właśnie lipiec był najgorętszym miesiącem w historii, którego średnia globalna temperatura wynosiła 0,95 stopnia Celsjusza więcej niż średnia dotycząca XX wieku.

Trudno się dziwić wnioskom wyżej wymienionych organizacji. W lipcu bieżącego roku w Europie miała miejsce fala silnych upałów, doszło do gwałtownego topnienia lodowca Grenlandii, a także pożarów w Arktyce. Co więcej, Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery podała informacje na temat tego, że pod koniec lipca antarktyczny i arktyczny lód były na najniższym poziomie w historii.

Czytaj więcej: Rząd Islandii ogłosił "śmierć" lodowca Okjökull w wyniku zmian klimatuChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO