Bierny opór, naklejki, moralizatorzy

Bierny opór, naklejki, moralizatorzy

W sobotę (02.02.19) od 19:30 pod siedzibą TVP na ulicy Jasnej zebrała się grupa demonstrantów. Stała tam codziennie od śmierci Pawła Adamowicza, czasem w mniejszym, czasem w większym składzie.


Głównym powodem był język używany w TVP, pełen nienawistnych i obrzydliwych wypowiedzi, wielokroć manipulujących. Inicjatywa jest od początku oddolna, nie jest powiązana z żadną partią ani ruchem, bazuje na samoorganizacji.

Jako uczestnik tych demonstracji, wielokrotnie widziałem z jaką butą wielu pracowników wychodzących z budynku się do nas odnosiło. Jedni chowali głowy i szybko przemykali, inni nie widzieli swojej winy i wpływu na to co jest prezentowane przez stację. Często też udawało się porozmawiać, czemu tu stoimy, czemu każdy pracownik ma wpływ na to, do czego się dokłada. Bywały też mniej przyjemne sytuacje. Jedną z nich była akcja ochroniarzy, kiedy pod przyzwoleniem policji rzucili Elą Podleśną o posadzkę. Inną, kiedy policjanci rzucili się na jednego z uczestników który pisał sprejem po materiale na baner.

W dniu wczorajszym doszło do sytuacji, która została w mediach z różnych stron określona jako atak czy napad. Tak, samochód został oklejony naklejkami, tak, ludzie krzyczeli, tak, ludzie siadali. Jednak wbrew temu, co możemy usłyszeć na TVN24, na naklejkach nie było "obraźliwej treści", był jedynie napis "TVoja wina". "Wyzwiska" jakie były używane: Kłamczucha, Wstyd i Hańba, Zatrudnijcie dziennikarzy. Agresywny atak, był biernym blokowaniem, a wręcz z uwagi na niewielką grupę osób siadających, spowolnieniem przejazdu.

Potępienie przez osoby nieobecne i nie znające widocznie odpowiednio sytuacji, uznawanie, że jest to "woda na młyn PiSu", jest nie tylko nietrafione, ale też absurdalne. List do Elżbiety Podleśnej, do którego dostęp mają tylko abonenci jest już całkowicie kuriozalny. "Mowa nienawiści" w ostatnim czasie odmieniana przez wszystkie przypadki, stała się narzędziem rozbijania "radykalniejszego", jak na polskie warunki, sprzeciwu, w którym pokazywanie oburzenia wobec polityków jest podstawą walki o swoje prawa.

Zdjęcie główne dzięki uprzejmości JohnBob & Sophie Art

Jak ucieka #Ogórek!

Na karnawałowy wieczór filmik komediowy p.t. Jak ucieka #Ogórek? "Gwiazdka" została przegoniona przez demonstrujących przeciw kłamstwom TVP. Relacja Mariusz Malinowski #Video_KOD #Warszawa

Gepostet von Video-KOD am Samstag, 2. Februar 2019
Nagranie Video-KODu z całego zajścia, relacja Mariusza Malinowskiego.

Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA