Bilans ofiar stycznia 2020 roku

Chociaż rok dopiero się zaczął, dał się już we znaki ludziom na całym świecie. Liczba przykrych wydarzeń jest zatrważająca, a niektóre z nich będą miały na nas wpływ być może do końca życia.


Bilans ofiar stycznia 2020 roku

Konflikt USA z Iranem

Rozpoczął się 3 stycznia, przez atak rakietowy USA na lotnisko w Bagdadzie, w wyniku którego śmierć poniósł generał Ghasem Solejmani. W odpowiedzi Iran zaatakował amerykańską bazę, a kraj ze stolicą w Waszyngtonie wysłał posiłki zbrojne na wschód. 8 stycznia zestrzelony został ukraiński samolot pasażerski, śmierć poniosło 179 osób. Odpowiedzialny za to był Iran, stwierdził jednak, że doszło do tego "omyłkowo". Sytuacja na bliskim wschodzie od bardzo dawna nie była tak napięta, a wszystko wskazuje na to, że konflikt będzie się rozwijał i być może przyłączą się do niego kolejne państwa.

Pożary w Australii

Rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, ale kontynentalna katastrofa klimatyczna trwała aż do połowy stycznia. Wielka susza i pożar buszu doprowadził do śmierci pół miliarda zwierząt i 29 ludzi, zniszczenia prawie pięciu tysięcy budynków i spłonięcia obszaru o powierzchni 10 milionów hektarów.

Powódź w Indonezji

Spowodowała spustoszenie w całym kraju. Do ewakuacji zmuszone zostało prawie 200 tysięcy obywateli, a 53 straciło życie. Służba Meteorologiczna, Klimatyczna i Geofizyczna Indonezji podała, że ulewne deszcze były największymi opadami w historii Indonezji od czasu zainicjowania pomiarów w 1866 r.

Erupcja wulkanu na Filipinach

Na szczęście przebudzenie się wulkanu Taal przewidziano już wcześniej i ewakuowano 45 tysięcy osób mieszkających w strefie zagrożonej. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1977 roku, a Taal jest najmniejszym aktywnym wulkanem na świecie.

Sztorm w Hiszpanii

Wiatr, który wiał z prędkością niemalże 150 km/h porwał ze sobą około 15 osób. Katastrofa potraktowała najbardziej dotkliwie Katalonię i region Walencji, gdzie drogi stały się nieprzejezdne, a prawie pięciuset osobom musiała zostać udzielona pomoc medyczna.

Trzęsienie ziemi w Turcji, Grecji, Syrii, Gruzji i Armenii

Trzęsienie ziemi o sile 6,7, które rozpoczęło się 24 stycznia, doprowadziło do paraliżu w wielu krajach, a dokładna liczba jego ofiar jest nadal pod znakiem zapytania. Najbardziej odczuwalne było w Turcji, gdzie zawaliło się około 80 budynków, a dwadzieścia razy tyle jest uszkodzonych.

Epidemia Koronawirusa

Nowy, nieznany dotąd patogen, który narodził się w chińskim miasteczku Wuhan, budzi strach w mieszkańcach całego świata. W Kraju Smoka życie straciło już ponad sto osób, a w Europie odnotowano pierwsze przypadki zakażenia (Francja, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy). Wirus ma niebezpieczny potencjał, by stać się kolejną pandemią, a naukowcy zaczęli pracować nad szczepionką, ale jej gotowość przewidziana jest na termin... do 16 tygodni.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO