Bitcoin był pierwszym wyborem Facebooka, nie Libra

Facebook rozważał wykorzystanie Bitcoina w swoim systemie płatności, a nie stworzenie Libry. Dlaczego jednak zmienił zdanie?


Bitcoin był pierwszym wyborem Facebooka, nie Libra

Bill Barhydt, dyrektor generalny platformy inwestycyjnej Bitcoin Abra, powiedział, że pracownicy i pracowniczki Facebooka poinformowali go, iż serwis społecznościowy Marka Zuckerberga rozważa wykorzystanie Bitcoina jako kryptowaluty działającej w ramach platformy transakcyjnej spółki. Jednak ostatecznie gigant mediów społecznościowych postanowił opracować własną kryptowalutę, co miało być związane z potencjalnymi problemami skalowania Bitcoina w przypadku ekosystemu firmy.

Barhydt opowiedział o kilku rozmowach prowadzonych z ludźmi z zespołu Facebooka, którzy szukali kryptowaluty, która mogłaby się sprawdzić w nowym systemie płatności firmy. Jak się okazuje, pierwotnym celem Facebooka nie było stworzenie własnej waluty cyfrowej, lecz wykorzystanie Bitcoina. Jednak wraz z czasem zespół postanowił stworzyć własną walutę ze względu na konieczność skalowania jej na potrzeby użytkowników serwisu.

Są to mądrzy ludzie. Przyjrzeli się Lightning Network, a następnie Bitcoinowi, przemyśleli to. Doszli do wniosku, że Bitcoin nie jest zoptymalizowany pod kątem sieci płatniczej, że Bitcoin jest teraz zoptymalizowany pod kątem cyfrowej gotówki — powiedział Bill Barhydt, który rozmawiał kilkukrotnie z pracownikami i pracowniczkami Facebooka.

Z wypowiedzi Barhytdta można wywnioskować, iż pracownicy i pracowniczki Facebooka obawiali się, że przy liczbie użytkowników Facebooka kryptowaluta jaką jest Bitcoin okazałaby się niewystarczająco zoptymalizowana w stronę sieci płatniczej dla Facebooka.

To właśnie z powodu tych obaw Facebook postanowił stworzyć nowy system z własną walutą cyfrową, która byłaby skalowalna i umożliwiała płatności nie tylko w samym serwisie, ale też na platformach jakimi są Messenger, Instagram oraz WhatsApp.

Warto przypomnieć tutaj o tym, że już kiedyś o Librze Facebooka i Bitcoinie wypowiedział się m.in. Jack Dorsey, który stwierdził, że to Bitcoin, a nie Libra, stanie się natywną walutą internetową. Mimo tego można zauważyć, że poglądy szefów dwóch konkurencyjnych platform społecznościowych na temat kryptowalut, tj. Dorseya i Zuckerberga, są bardziej podobne, niż można byłoby się tego spodziewać.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO