Bitcoin obchodzi swoje 10. urodziny

Bitcoin obchodzi swoje 10. urodziny

Niewątpliwie kryptowaluty zrewolucjonizowały świat finansów - począwszy od transakcji, kończywszy na finansowaniu spółek i udziale na giełdzie.

· 2 min read

Obecne są wśród nas - nie ważne czy tego chcemy czy nie - za nimi podążą również technologia zwana blockchainem. Tak, to dzisiaj najpopularniejsza kryptowaluta, Bitcoin, obchodzi swoje 10. urodziny!

Jak to się zaczęło?

Pojęcie kryptowaluty nie jest nowe. Narodziło się ono w 1998 roku przez osobę o przedstawiającą się jako Wei Dai na liście mailingowej cypherpunks i przedstawiającej wizję nowego środka płatniczego, który do kontroli tworzenia pieniądza oraz przeprowadzania transakcji wykorzystywałby zabezpieczenia kryptograficzne, nie zaś władze centralne. Pierwsza specyfikacja Bitcoin opublikowana została w 2009 roku przez postać znaną jako Satoshi Nakamoto, która w drugiej połowie 2010 roku opuściła projekt, nie ujawniając zbyt wielu informacji o sobie. Od tego czasu nastąpił znaczący rozrost społeczności programistów pracujących nad urzeczywistnieniem idei projektu.

O kontrowersyjnej postaci twórcy waluty Bitcoin możesz przeczytać tutaj.

Gigantyczna wartość i ogromna popularność

Większą popularność sam projekt zdobył w 2013 roku, gdy pod koniec sierpnia 2013 wartość wszystkich BTC w obiegu przekroczyła 1,5 miliarda USD, lecz największa zyskał na przełomie 2017 i 2018, gdy jego wartość sięgała ponad prawie 20 tys. USD za jedną całą jednostkę waluty. Potem dokonała się trwająca do dziś korekta, która zmniejszyła wartość waluty do 4 tys. USD.

Stan na dzień 3 stycznia 2019 roku

Kontrowersje

Kontrowersje wokół całej inicjatywy są duże. Podstawowymi zarzutami przeciwników wirtualnego pieniądza jest:

  • jego decentralizacja i brak centralnej kontroli nad jego przepływem, co może być wykorzystywane w nielegalnych celach
  • wysoka podatność na działania rynkowe, mowa m.in. o zjawisku spekulacji
  • nieuregulowany stan prawny w wielu krajach

Dodatkowo sama postać twórcy, Satoshi Nakamoto, jest o tyle tajemnicza, że próbowało się za niego podać wiele osób, w tym australijski przedsiębiorca z branży IT – Craig Steven Wright, o czym informował m.in. amerykański Wired.

Zalety

Obok wad warto także wymienić zalety, a najpopularniejszymi są:

  • neutralność - pieniądz jest zdecentralizowany i ponadpaństwowy - nie kontroluje go żaden podmiot, co ma gwarantować mu odporność na spadki w kursie w porównaniu z obecnym pieniądzem
  • bardzo niskie opłaty - i też nie zawsze, wszystko jest zależne od tego jak dokonujemy daną transakcje
  • wolność - bez limitów, w dowolne miejsce na świecie

Wszystkiego najlepszego!


Bądź na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO