Manipulacje na rynku kryptowalut. Bitfinex i Tether

Rynek kryptowalut przeżywa silne spadki, co doprowadziło już do zamieszania w świecie kryptowalut. Jednocześnie prowadzone jest śledztwo Departamentu Sprawiedliwości USA w sprawie kryptowaluty Tether. Również my przyjrzeliśmy się tej kryptowalucie oraz firmie, która za nią stoi.

· 3 min read
Manipulacje na rynku kryptowalut. Bitfinex i Tether

Rynek kryptowalut przeżywa silne spadki, co doprowadziło już do zamieszania w świecie kryptowalut. Jednocześnie prowadzone jest śledztwo Departamentu Sprawiedliwości USA w sprawie kryptowaluty Tether. Również my przyjrzeliśmy się tej kryptowalucie oraz firmie, która za nią stoi.

Sytuacja na rynku kryptowalut jest specyficzna, ponieważ rynek ten przeżywa duże spadki. Coraz powszechniejsze są doniesienia o możliwości nielegalnego manipulowania cenami walut cyfrowych. Jak się okazuje, są one jak najbardziej uzasadnione, jeżeli weźmie się pod lupę dwie firmy - jedną z największych giełd kryptowalut Bitfinex oraz Tether Ltd. Zależność pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami istnieje m.in. dlatego, iż zarówno za firmą Tether, jak i giełdą Bitfinex, stoją te same osoby na stanowiskach zarządzających.

JL van der Velde, Giancarlo Devasini i Stuart Hoegner stoją na czele Bitfinex i Tether Ltd.

Jednak zależność istnieje nie tylko z powodu tego samego zespołu stojącego za tymi firmami. Uwagę zwraca bowiem fakt, iż większość monet Tether trafia na rynek poprzez giełdę Bitfinex. W tej sytuacji powstaje ryzyko wykorzystania sztuczek rynkowych do manipulowania kursami na rynku kryptowalut, np. przy użyciu spoofingu polegającego na nadmiernym składaniu zamówień w celu oszukania innych inwestorów, co jest oczywiście praktyką nielegalną i negatywnie wpływającą na stan rynku.

Decyzja firmy Tether wzbudziła kontrowersje wśród społeczności kryptowalut.

Pod koniec października bieżącego roku firma Tether Ltd. wykupiła i następnie zniszczyła 500 milionów monet Tether. Dodatkowo jesienią Bitfinex był zmuszony wyjaśnić sytuację związaną z pogłoskami o tym, że giełda boryka się z problemami bankowym i niewypłacalnością. Giełda oficjalnie oświadczyła, że takowych problemów nie ma. Później właśnie Tether Ltd. wykupiła i zniszczyła dużą liczbę monet. Tego typu akcja mogła być próbą manipulowania rynkiem poprzez odkupienie po niższej cenie kryptowaluty w celu jej likwidacji po odbiciu na rynku.

Latem obecnego roku w jednej z gazet akademickich Uniwersytetu w Teksasie pojawiło się stwierdzenie, że transakcje monet Tether "są ustalane w czasie po spadkach na rynku i skutkują znacznym wzrostem cen Bitcoina". Czy oznacza to, że Tether jest stosowany do manipulowania kursem Bitcoina, a tym samym do wpływania na stan rynku kryptowalut? Niestety nie ma oficjalnego potwierdzenia, że tak jest, jednak istnieją przesłanki, które mówią, że tak właśnie jest. Przykładem może być wcześniej wspomniana akcja wykupienia i zniszczenia 500 milionów monet Tether.

Innym problemem, na który już kiedyś zwracano uwagę, jest to, iż Tether był używany do kupowania innych kryptowalut w związku z jego znormalizowaną wartością na zasadzie 1:1 (1 token równy 1 dolarowi amerykańskiemu). Pojawiły się wówczas opinie, że cena kryptowalut była zawyżona, ponieważ były one kupowane z wykorzystaniem Tetheru, a nie dolarów. Jeżeli Bitfinex rzeczywiście nie ma odpowiedniej rezerwy dolarów, to może oznaczać to poważny problem nie tylko dla giełdy, lecz również dla rynku kryptowalut.


W najbliższym czasie będziemy publikować materiały na temat manipulacji na rynku kryptowalut. Aby być na bieżąco:

Polub i obserwuj nas na Facebooku.
Obserwuj nas na Twitterze.