Blockchain a świat kredytów i pożyczek

System bankowy w znacznej mierze oparty jest na kredytach. Jednak oparcie to ma niepewne fundamenty, takie jak chociażby słaby system raportowania kredytowego.

· 2 min read
Blockchain a świat kredytów i pożyczek

Aktualnie system bankowy w znacznej mierze opiera się na udzielaniu pożyczek oraz kredytów. Jednak oparcie to ma niepewne i słabe fundamenty, ponieważ zbudowane są one na nieefektywnym systemie raportowania kredytowego.

Wystarczy spojrzeć na przykład.

Kiedy osoba X wypełnia wniosek kredytowy, bank jest zmuszony ocenić, jakie jest ryzyko tego, że kredyt może nie zostać spłacony na czas, albo niespłacony na zawsze. To wymaga analizy wielu czynników, takich jak np. posiadane aktywa, współczynnik długu do dochodów etc. Banki często same przeliczają ryzyko kredytowe. Zdarzają się również takie, które korzystają z usług innych instytucji w tym zakresie.

Dla klienta banku tego typu system jest uciążliwy, często nawet uniemożliwia zaciągnięcie kredytu z powodu pomyłki w ocenie kredytowej. Dodatkowo zebrane informacje są przechowywane w centralnym rejestrze, który może stać się celem ataku w celu zdobycia danych osobowych i finansowych.

Tutaj właśnie na ratunek przychodzi technologia łańcucha bloków (blockchain), która oferuje tańszy, bezpieczniejszy oraz zdecydowanie bardziej wydajny mechanizm zaciągania kredytów przez klientów i klientki. Zaawansowana kryptografia gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, zaś rozproszony rejestr jest bardziej odporny na ataki i awarie, a także daje możliwość klientom i klientkom wnioskowania o udzielenie kredytu na bazie globalnego scoringu kredytowego.

Aktualnie rynek kredytowy oparty na blockchainie nadal się rozwija i jeszcze nie jest w stanie stać się realną alternatywą, przynajmniej na najbliższe kilka miesięcy, jednak warto przyjrzeć się pracom, które trwają przy projektach.

Przykładem jest firma Celsius, która opiera się na blockchainie. Firma ta oferuje członkom i członkiniom swojej sieci szansę wysokiego oprocentowania w przypadku nadwyżki w portfelu, natomiast w sytuacji, w której mają problemy z gotówką w portfelu, niskooprocentowaną linię kredytową.

Na rynku działają również firmy takie jak EthLend, która na bazie Ethereum ma zamiar zbudować rozproszoną aplikację P2P, która w przypadku osoby wnioskującej o pożyczkę tworzyłaby inteligentny kontrakt (smart contract) ze środkami, zapadalnością oraz konkretnym oprocentowaniem. Tego typu rozwiązanie opiera się na tokenach ethLand, które, jeśli pożyczkobiorca w terminie spłaci pożyczkę, są mu z powrotem zwracane. Dość podobnie działa SALT, którego celem jest udzielanie krótkoterminowej pożyczki. Jednak tutaj, aby dołączyć do sieci, należy zakupić przynajmniej jeden token, a następnie przetransferować część swojego majątku w kryptowalucie, co pełnić będzie rolę gwarancji.

Jednak nie należy zapominać, iż również niezbędna jest także standaryzacja rozwiązań dla rynku kryptokredytów oraz kryptopożyczek, nad którymi aktualnie trwają prace.


Blockchain i finanse bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Zapraszamy na nasz profil na Patronite.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO