Blockchain i głosowanie w Budżecie Obywatelskim Warszawy. Trwa zbiórka podpisów

Fundacja Poprawmy Tę Polskę aktywnie zbiera podpisy pod petycją, której celem jest dopuszczenie projektu aplikacji do głosowania w Budżecie Obywatelskim Warszawy na 2020 rok opartej na technologii blockchain.


Blockchain i głosowanie w Budżecie Obywatelskim Warszawy. Trwa zbiórka podpisów

W Internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją Fundacji Poprawmy Tę Polskę, która chce dopuszczenia projektu Aplikacja SMART CITY WaWA - cyberwładza w Twoich rękach" pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim Warszawy na rok 2020. Sama koncepcja dotyczy systemu głosowania opartego na technologii blockchain.

Jak się jednak okazało, urzędnicy warszawscy postanowili odrzucić projekt aplikacji, który został złożony na portalu Urzędu Miasta Warszawy 10 czerwca 2019 roku. Sama decyzja o odrzuceniu aplikacji pojawiła się 16 lipca.

Fundacja Poprawmy Tę Polskę w odpowiedzi na odmowę ze strony warszawskich urzędników złożyła petycję w sprawie dopuszczenia projektu aplikacji pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim miasta Warszawy do radnych miasta oraz do prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Petycja jest dostępna w Internecie i może ją podpisać każda chętna osoba, w tym taka, która nie mieszka w Warszawie. Zbiórka podpisów trwa do odwołania, zaś sama lista osób popierających zostanie przekazana władzom miasta 25 sierpnia.

Treść petycji:

Chcemy, aby mieszkańcy Warszawy mieli możliwość głosowania we  wrześniu 2019 nad projektem „Aplikacja SMART CITY WaWa - cyberwładza w  Twoich rękach” w Budżecie Obywatelskim (dalej BO) na 2020 rok.
Nie zgadzamy się na odrzucenie tego projektu przez urzędników Urzędu Miasta przed glosowaniem i wnosimy o zmianę tej decyzji.

Warszawa nie ma aplikacji do głosowań, badań opinii publicznej,  po lokalne inicjatywy obywatelskie opartej o najnowocześniejszą  technologię blockchain.
Tworzone obecnie na zlecenie Urzędu Miasta st. Warszawy oprogramowanie do głosowań w BO Warszawy jest oprogramowaniem zcentralizowanym, nie opartym o blockchain i będzie miało ograniczony zakres zastosowań.
Jest na początkowym etapie tworzenia.
Technologia blockchain natomiast jest technologią zdecentralizowaną,  opartą na rozproszonej sieci rejestrów, gdzie każdy z węzłów tej sieci  przechowuje cały rejestr danych i dlatego możliwość utraty danych lub  ich zafałszowania jest praktycznie wykluczone, gdyż każdy atak hakerski  próbujący zmienić dane lub je zniszczyć będzie udaremniony przez sieć,  która przechowuje wszystkie dane i jest w stanie je odtworzyć po każdej  próbie zafałszowania danych lub ich zniszczenia.
Takiego poziomu bezpieczeństwa nie zapewnia system zcentralizowany, gdzie dane są przechowywane i zabezpieczane lokalnie.

Dlatego też powyższe projekty oparte na dwóch różnych technologiach powinny konkurować ze sobą.
Urzędnicy Ratusza nie powinni wykluczać tego, który jest nowocześniejszy i bezpieczniejszy.
Mieszkańcy Warszawy powinni mieć możliwość wyboru pomiędzy tymi projektami, bo te projekty z założenia mają służyć im samym.

Warszawa może mieć najnowocześniejszy system do głosowań na  świecie, postawiony w aplikacji mobilnej w ciągu 1-ego roku, gdyż w  Polsce do tego celu można wykorzystać istniejącą już do tego celu  technologię - blockchain iVoiting.

Niech zdecydują o tym sami jej mieszkańcy.

Petycja jest dostępna tutaj.Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO