Blockchain, czyli księga wszystkich ksiąg

Blockchain można określić jako księgę wszystkich ksiąg transakcji, która rejestruje oraz śledzi każdą przeprowadzoną transakcję w obrębie jej sieci. Jest to księga rozproszona, opierająca się na modelu peer-to-peer, wykorzystująca kryptografię jako mechanizm zabezpieczeń.

· 3 min read
Blockchain, czyli księga wszystkich ksiąg

Blockchain można określić jako księgę wszystkich ksiąg transakcji, która rejestruje oraz śledzi każdą przeprowadzoną transakcję w obrębie jej sieci. Jest to księga rozproszona, opierająca się na modelu peer-to-peer, wykorzystująca kryptografię jako mechanizm zabezpieczeń. Jest ona globalna oraz dostępna dla każdego użytkownika. Tym samym stwarza każdemu użytkownikowi możliwość "dopisania" nowej transakcji, a także daje wgląd do wszelkich transakcji.

Do transakcji można zaliczyć transakcje finansowe, umowy, akty własności, a także wszelkie inne aktywa. Pomimo otwartego dostępu do sieci łańcucha bloków, czyli księgi wszystkich ksiąg, informacje związane z tym, kto wykonał konkretną transakcję, są zabezpieczone, zachowana jest poufność. Oznacza to, iż informacje na ten temat są dostępne wyłącznie dla osoby, która przeprowadziła daną transakcję.

Ta księga wszystkich ksiąg zmieniła dosłownie wszystko – od świata transferów finansowych do rozwiązań elektronicznego zarządzania. Blockchain stał się rewolucją technologiczną, którą przeciętny człowiek kojarzy wyłącznie z kryptowalutami, nie wiedząc o tym, jaki potencjał tkwi w tej nowej, rozproszonej technologii. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że technologia blockchain może wpłynąć na sektor bankowy, którego wartość w skali globalnej wynosi 135 bilionów dolarów. Tak samo jak nie każdy wie, iż łańcuchy bloków mogą służyć do tworzenia rozproszonych aplikacji, rozwiązań przeznaczonych do zarządzania nieruchomościami, sprzedaży biletów oraz wielu innych zastosowań.

Przykładem niech będzie sektor bankowy, którego wartość w skali globalnej wynosi 135 bilionów dolarów. Technologia łańcucha bloków dostarcza kryptograficzne rozwiązanie umożliwiające zabezpieczanie transferowanych cyfrowych aktywów, a także inteligentne kontrakty (smart contracts), które są drogą do pełnej automatyzacji procesów, w przypadku sektora bankowego, bankowych, w tym przekazywania treści testamentu, procedurę przetwarzania roszczeń oraz wiele innych procesów.

Technologia blockchain umożliwia wyeliminowanie pośredników zatwierdzających transakcje pomiędzy personami czy też organizacjami, co pozwala na przeprowadzanie tańszych oraz szybszych transakcji. Jednocześnie wykorzystanie blockchaina pozwala zmniejszyć koszty operacyjne oraz umożliwia przeprowadzanie transakcji w czasie rzeczywistym. Na tym nie kończą się możliwości technologii blockchain. Stwarza ona bowiem możliwość przeniesienia papierów wartościowych do sieci łańcucha bloków. W tym przypadku papiery wartościowie, przykładowo akcje oraz obligacje, przyjmowałyby postać tokenów, które byłyby proste w zarządzaniu oraz szybkie w przetransferowaniu podczas obrotu nimi.

Technologia ta jest również rozwiązaniem, które umożliwia szybki oraz bezpośredni dostęp do kapitału poprzez kryptowalutowe upublicznianie spółki, zwane powszechnie ICO. Śmiało można powiedzieć, że blockchain tworzy nową ekonomię, łącznie z nowym modelem finansowania, z którego korzystać może każdy człowiek oraz każdy podmiot działający na rynku.

Koniec z pośrednikami

Technologia łańcucha bloków jest prawdziwą rewolucją technologiczną, ponieważ zmienia ona radykalnie dotychczasowy system, który do tej pory oparty był na pośrednikach. Blockchain stwarza możliwość bezpiecznego sposobu przesyłania kapitału na zasadzie P2P, a to oznacza model, który pozbawiony jest konieczności korzystania z jakichkolwiek pośredników. Tym samym koszt transferu kapitału jest znacznie mniejszy.

Przykładem na to są kryptowaluty (np. Monero, Bitcoin Cash, Ethereum), zbudowane na rozproszonym rejestrze, który jest dostępny dla każdego, tym samym dając każdemu możliwość przeprowadzania transakcji finansowych. Całość operacji transferu nie ma zapotrzebowania na strony trzecie, czyli właśnie pośredników, do zweryfikowania transakcji. Brak pośredników sprawia, iż każdy człowiek na świecie ma dostęp do tanich, transgranicznych oraz, co ważne, szybkich transakcji.

Zamiast kilkudniowego czasu rozliczania tradycyjnych przelewów bankowych możliwe jest rozliczenie transakcji chociażby w ciągu 15 minut.

Twórcy rozwiązań technologicznych opartych na blockchainie ciągle pracują nad udoskonaleniem technologii, aby umożliwić jeszcze bardziej ekonomiczne transakcje, a także w celu dostarczenia odpowiednich platform do rozwoju zdecentralizowanych gospodarek.

Blockchain rewolucjonizuje finansowanie startupów.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO