Blockchain rewolucjonizuje finansowanie startupów

Powstanie blockchaina, a wraz z nim kryptowalut, zapoczątkowało nową rewolucję technologiczną obejmującą świat technologii oraz dało startupom szybki i sprawny sposób na zebranie funduszy na rozwój projektów.

· 4 min read
Blockchain rewolucjonizuje finansowanie startupów

Powstanie blockchaina, a wraz z nim kryptowalut, zapoczątkowało nową rewolucję technologiczną obejmującą świat technologii oraz tworząc tak naprawdę nowy Internet.

Kryptowaluty stały się napędem dla nowego Internetu, narzędziem swobodnego transferu kapitału oraz pozwalającym na szybkie i bardziej bezpieczne płatności. Ich powstanie doprowadziło do przełomowego momentu, w którym każdy człowiek może mieć zapewnioną faktyczną wolność ekonomiczną, a firmy zyskują sprawny i szybki sposób na zebranie funduszy na rozwój projektów.

Kryptowaluty dają ich posiadaczom możliwość kontroli nad własnym kapitałem, gwarantują ochronę przed nadmierną ingerencją instytucji finansowych i rządowych. Dzięki temu każda osoba posiadające swoje cyfrowe środki może spać spokojnie i nie martwić się o to, że w efekcie kryzysu gospodarczego państwa zostanie zablokowane konto bankowe, a wraz z nim zamrożone zostaną fundusze, które się na nim znajdują. W przypadku kryzysu finansowego kryptowaluty są szansą na bezpieczne odłożenie środków, zaoszczędzenie tych pieniędzy i zredukowanie ryzyka ich utraty, ponieważ jedyną osobą mającą dostęp do swoich środków jest posiadacz klucza prywatnego do swojego portfela. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo funduszy oraz brak możliwości przejęcia środków finansowych przez osoby trzecie, jak np. banki czy rządy. Co więcej, kryptowaluty stały się szansą na szybkie transakcje, a także na anonimowe transfery (np. Monero, Dash).


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.


Mówiąc o kryptowalutach nie należy zapominać o powstaniu nowej możliwości zdobycia funduszy przez startupy na rozwój projektów, jak również całego przedsiębiorstwa. Wszystko to dzięki kryptowalutowemu upublicznieniu spółki (ICO). Jest to niezwykle skuteczny sposób na zdobycie finansowania oraz alternatywa dla upubliczniania spółki na giełdzie. ICO daje startupom możliwość pozyskania funduszy nawet w kilka godzin, a to wszystko dzięki temu, iż nie ma konieczności posługiwania się pośrednikami w postaci banków inwestycyjnych, maklerów. Wystarczy tylko odpowiednie oprogramowanie (warto dodać, że jest dostępne na licencjach Open Source), przygotowanie niezbędnych materiałów, a następnie ogłoszenie daty rozpoczęcia sprzedaży tokenów. Kryptowalutowe upublicznienie spółki pozwala zdobyć finansowanie od każdej osoby i organizacji.

Dla przykładu:

Spółka X postanawia wykonać kryptowalutowe upublicznienie spółki celem sfinansowania projektu. Przygotowuje ona niezbędne materiały (w tym tzw. białą księgę), kanały komunikacji z przyszłą społecznością inwestorów, a także materiały promujące. Następnie publikuje informację zawierającą datę planowanego ICO. W dniu kryptowalutowego upublicznienia każda osoba, niezależnie od tego, gdzie się znajduje, jak również każda organizacja (firma, fundusz inwestycyjny, hedgingowy etc.), mają możliwość wykonania prostej transakcji – wymiana kryptowaluty (np. ethereum) na tokeny emitowane przez spółkę, która dokonuje ICO. W ten sposób spółka X w ciągu kilku godzin może zdobyć niezbędne fundusze. Jednak wbrew pozorom na tym się nie kończy, ponieważ możliwa jest opcja z dalszym zdobywaniem finansowania. To oznacza, że spółka X może zdobyć środki, które planowała, a jako “bonus” może pojawić się dodatkowy zastrzyk finansowy.

Sam fakt istnienia tego sposobu pozyskiwania funduszy ma swój wpływ na stan gospodarki państwa, ponieważ startupom daje szansę na pozyskanie potrzebnych funduszy bez konieczności skupiania się głównie na kwestiach finansowych, co natomiast jest problemem w przypadku poszukiwania funduszy poprzez spotkania z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych, w szczególności venture capital. Oznacza to, iż na rynku powstaje coraz więcej przedsiębiorstw tworzących innowacyjne rozwiązania, które w efekcie są paliwem napędzającym gospodarkę. ICO jest więc korzystne dla przedsiębiorców oraz ma pozytywny wpływ na gospodarkę. Dla inwestorów jest również świetnym sposobem na inwestycję, ponieważ mogą oni natrafić na konkretne projekty tworzone przez specjalistów oraz pasjonatów, a także eliminuje opłaty związane z zarządzaniem inwestycjami oraz likwiduje wysoki próg wejścia. Należy tutaj dodać, że kryptowalutowe upublicznienie spółki zapewnia również możliwość obserwacji projektów w trakcie ich rozwoju, pozwala inwestować dowolną sumę pieniędzy oraz umożliwia natychmiastową sprzedaż tokenów w przypadku chęci wycofania się.

Faktem jest, iż rynek ICO jest jeszcze młodym, a tym samym nadal we wczesnej fazie rozwoju. Wynikiem tego są zdarzające się oszustwa oraz niepowodzenia inwestycji. Jednak te przypadki również występują chociażby na giełdzie papierów wartościowych, ponieważ nie ma możliwości, aby takowe sytuacje nie wystąpiły. Jednak porównując ICO oraz projekty, w które inwestują fundusze inwestycyjne, przede wszystkim venture capital, można stwierdzić, że sukces odniesie większy odsetek projektów ICO. Można sobie zadać pytanie: w jaki sposób? Otóż dzięki szybkiej i prostej możliwości sfinansowania projektu twórcy tychże projektów mogą skupić się na ich rozwoju, a nie na poszukiwaniu finansowania tradycyjną drogą. ICO pozwala pozyskać fundusze wystarczające na sfinansowanie marketingu, dzięki czemu projekty te mogą zyskać szybciej użytkowników. Mówiąc o użytkownikach warto wspomnieć, że często użytkownikami są także inwestorzy. Dzięki temu inwestorzy otrzymują nie tylko zwrot inwestycji, lecz również możliwość używania w tym samym czasie projektu.

Rządy niektórych państw dostrzegły potencjał kryptowalutowego upubliczniania spółek. Wprowadziły one regulacje przyjazne dla przedsiębiorców i inwestorów w celu ochrony inwestycji, zwiększenia poziomu zaufania na rynku ICO oraz zapewnienia pełnej legalności finansowania projektów za pomocą ICO. Wzorowym przykładem tego typu regulacji może być prawo wprowadzone w Estonii, na Malcie i w Szwajcarii. Regulacje prawne stworzone zostały z myślą o inwestorach, aby zapewnić ochronę inwestycji oraz transparentność mającą zapobiegać przypadkom oszustw finansowych. Jednocześnie przedsiębiorcom zagwarantowano również bezpieczeństwo inwestycji, a także prawne uznanie tej drogi zdobywania finansowania. Regulacje ICO dodatkowo obejmują kwestie giełd kryptowalut, na których można handlować tokenami ICO. Tymi ostatnimi obraca się na giełdach spełniających odpowiednie standardy, przyczyniające się do wzrostu zaufania oraz poziomu bezpieczeństwa – czegoś, co jest niezwykle ważne w świecie inwestycji.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że kryptowaluty stały się rewolucją napędzającą nowy Internet, gwarantującą większą wolność ekonomiczną i bezpieczeństwo środków. Są też narzędziem pozwalającym firmom pozyskiwać szybko i sprawnie niezbędne fundusze, a nawet jeszcze dodatkowy zastrzyk finansowania. W efekcie dla startupów pojawiła się możliwość tworzenia projektów wymagających nakładów finansowych oraz szybszego, efektywniejszego wejścia na rynek.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO