Bloomberg pokazał na wykresach czynniki odpowiedzialne za zmiany klimatu

Bloomberg przeanalizował dane NASA na temat czynników, które odpowiadają za zmiany klimatyczne. Wynika z nich, że największy wpływ miał człowiek odpowiedzialny za emisję gazów cieplarnianych.


Bloomberg pokazał na wykresach czynniki odpowiedzialne za zmiany klimatu

Na łamach Bloomberga pojawiła się infografika w postaci wykresów, które obrazuje to, co, a raczej kto, ponosi odpowiedzialności za zmiany klimatu jakie zachodzą na naszej planecie. Wykresy opierają się na zaawansowanych modelach NASA opracowanych przez Goddard Institute for Space Studies (GISS). Pokazują one wyraźnie, że główną przyczyną zmian klimatycznych jest emisja gazów cieplarnianych.

W badaniach NASA wykorzystała symulację Phase Five, która opiera się na aktualnych prawidłowościach związanych z zanieczyszczeniami oraz temperaturami. W ten sposób naukowcy mogą nie tylko przeanalizować to, co było wcześniej, ale też precyzyjnie określić to, jak sytuacja potoczy się dalej w przyszłości.

Wyniki zostały opracowane na podstawie analizy zachodzących anomalii, co odróżnia badania od innych, które do tej pory bazowały na najniższych oraz najwyższych temperaturach. Same wyniki badań GISS obejmują okres od 1880 roku do 2005 r.

Kolorowe linie na wykresach dotyczą wpływu wybranego czynnika na klimat w danym okresie czasu, natomiast czarne linie mają na celu zobrazowanie globalnej temperatury lądów i oceanów w konkretnym roku.

Wykresy przedstawiamy poniżej.

Kontrybucja gospodarki gruntowej. Źródło: Bloomberg
Wpływ wulkanów. Źródło: Bloomberg
Wpływ ruchu obrotowego Ziemi. Źródło: Bloomberg
Kontrybucja wszelkich czynników naturalnych. Źródło: Bloomberg
Kontrybucja związana z emisją gazów cieplarnianych. Źródło: Bloomberg
Tak wygląda wpływ na klimat wszystkich czynników, które zostało zebrane razem. Źródło: Bloomberg

Widzimy więc, że żaden z podanych czynników nie jest w stanie dorównać działalności człowieka, która przyczyniła się do drastycznego wzrostu emisji gazów cieplarnianych, a tym samym wpłynęła bezpośrednio na klimat w sposób negatywny.

Czytaj więcej: ONZ ostrzega, że jedzenie będzie bardzo drogie w wyniku zmian klimatycznych

Technologie przeciw zmianom klimatycznym: Sztuczna inteligencja może pomóc pokonać zmiany klimatuAlternatywa popiera walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO