Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii. Jest zakażony koronawirusem.

· 2 min read
Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii

Premier Zjednoczonego Królestwa 27 marca ogłosił publicznie, że został zarażony wirusem SARS-Cov-2. Zakażenie potwierdziły wykonane testy. Zarażona została również jego partnerka 32-letnia Carrie Symonds, która jest w zaawansowanej ciąży.

Szpital

Boris Johnson trafił do szpitala w niedzielę 5 kwietnia, o czym zdecydował osobisty lekarz Premiera, po tym jak od kilku dni Johnson miał gorączkę. Wieczorem w poniedziałek 6 kwietnia Biuro Premiera Wielkiej Brytanii Downing Street poinformowało, że Johnson trafił na szpitalny oddział intensywnej terapii. Podano, że symptomy choroby Premiera uległy pogorszeniu. Downing Street poinformowało, że obowiązki Premiera przejmie Minister Spraw Zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Dominic Raab. BBC News informuje, że Królowa Elżbieta jest na bieżąco informowana o stanie zdrowia Premiera Wielkiej Brytanii.

Jak podaje telewizja Sky News, mimo iż Boris Johnson został przeniesiony na OIOM, to nie jest sztucznie wentylowany, co oznacza, że nie korzysta z pomocy respiratora. Premier znajduje się w londyńskim St. Thomas’ Hospital. Głosy wsparcia dla Premiera płyną z całego świata.

Kontrowersje

Premier Wielkiej Brytanii znany jest ze swojego kontrowersyjnego podejścia do polityki i życia. W momencie początku epidemii Covid-19 na wyspach brytyjskich Johnson kilkukrotnie wyraził się lekceważąco o tym, jakie ruchy podejmuje reszta państw europejskich. Sam przez dłuższy czas zwlekał z wprowadzeniem jakichkolwiek ograniczeń i restrykcji na terenie Wielkiej Brytanii. Z czasem jednak wycofał się ze swoich słów oraz zaczął wprowadzać obostrzenia. Wyraził m.in. zgodę na zamknięcie szkół, sklepów, zakładów pracy oraz poprosił o wstrzymanie podróży.

Ilość zarażonych rośnie

W samej Wielkiej Brytanii liczba osób zarażonych wirusem SARS-Cov-2 przekroczyła 51 tysięcy. Do tej pory zmarło tam ponad 5 tysięcy osób. Na świecie liczba osób zarażonych przekroczyła 1 milion 300 tysięcy. Największymi ogniskami choroby są Włochy, Hiszpania Stany Zjednoczone i Chiny. W Wielkiej Brytanii zarażony jest również następca tronu Książę Karol, najstarszy syn Królowej Elżbiety II.

Zdjęcie główne: Downing Street 10/ flickr.com