Boris Johnson vs Jeremy Corbyn. Telewizyjna debata lidera Torysów i Laburzystów

We wtorek (19.11.2019) Premier Wielkiej Brytanii, a zarazem lider Partii Konserwatywnej Boris Johnson starł się w telewizyjnym studiu z szefem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem.


Boris Johnson vs Jeremy Corbyn. Telewizyjna debata lidera Torysów i Laburzystów

Ocenia się, że obaj wypadli korzystnie i uniknęli wpadek. Pytani wskazują niewielką przewagę Borisa Johnsona, Premiera Wielkiej Brytanii nad Jeremym Corbynem - wynika z przeprowadzonego na gorąco sondażu ośrodka YouGov. Na zwycięstwo Johnsona wskazało 51 proc. badanych, na Corbyna - 49 proc.

Podczas debaty z liderem Partii Pracy Jeremym Corbynem, premier Boris Johnson obiecał doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do 31 stycznia. Zapowiedział również, że doprowadzi do uzgodnienia porozumienia handlowego do końca przyszłego roku.

Pierwsza przedwyborcza debata, miała formułę odpowiedzi na pytania zadawane przez publiczność zgromadzoną w studiu. Pytania dotyczyły brexitu, przyszłości Zjednoczonego Królestwa, publicznego systemu opieki zdrowotnej NHS, zapowiadanych przez obu polityków wydatków budżetowych, ale także prawdy i uczciwości w polityce.

Podczas debaty politycy głosili swoje stałe poglądy i zamiary wobec przyszłości Wielkiej Brytanii. Johnson przy każdej okazji podkreślał, że dzięki wynegocjowanej umowie będzie można zakończyć kwestię Brexitu. Corbyn ponownie twierdził, że rząd gotowy jest sprywatyzować NHS oraz mówił o powiększającej się przepaści ekonomicznej między bogatymi i biednymi. Obaj wręcz używali tych samych zwrotów i zdań, które wypowiadają od tygodni. Nie złożyli też żadnej obietnicy, o której nie mówiliby wcześniej.

Tym, co dla obu polityków powinno być niepokojące, jest to, że widzowie dostrzegli unikanie przez nich odpowiedzi na kluczowe pytania oraz powtarzanie tych samych zwrotów i stwierdzeń. Słowem, które w ocenie pytanych przez YouGov najlepiej charakteryzuje wtorkową debatę, okazało się "frustrująca".

Następna debata liderów partyjnych, tym razem z udziałem także JoSwinson z Liberalnych Demokratów i Nicoli Sturgeon ze Szkockiej Partii Narodowej, odbędzie się w piątek, zaś wybory do Izby Gmin - 12 grudnia.