Brexit: Brytyjska gospodarka najsłabsza od lat

Sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii jeszcze nie była tak zła nawet tuż po referendum w sprawie Brexitu. Firmy nie chcą inwestować, rynek nieruchomości upada, konsumenci wolą oszczędzać.

· 1 min read
Brexit:  Brytyjska gospodarka najsłabsza od lat

Rok 2019 miał być okresem czasu przygotowań do opuszczenia Unii Europejskiej, które jest zaplanowane na 29 marca. Jednak parlament Wielkiej Brytanii nadal nie zatwierdził porozumienia z UE wynegocjowane przez Theresę May w Brukseli. Obawy związane z tym, że dojdzie do Brexitu bez porozumienia, od razu wpłynęły na stan gospodarki brytyjskiej.

Jak podaje Bloomberg w swoim barometrze Brexitu, odczyt indeksu spadł do minus 7,1 procent w styczniu, co oznacza spadek o 0,3 procent w porównaniu do minus 6,8 procent w grudniu 2018 roku. Jest to więc najniższy poziom od czerwca 2013 r. Barometr bazuje na danych dotyczących rynku pracy, inflacji, wzrostu gospodarczego, a także innych wskaźnikach gospodarczych.

Sytuacja na rynku pracy w Wielkiej Brytanii jest tragiczna. Jednocześnie ma miejsce silne osłabienie brytyjskiego przemysłu, handlu oraz budownictwa. Chmury burzowe nadciągnęły również nad brytyjski sektor usług, który zwolnił w styczniu prawie do zera. Należy dodać, iż sektor usług stanowi większą część gospodarki brytyjskiej.

Przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii nie byli chętni do prac nad nowymi projektami związanymi z sektorem usług, natomiast konsumenci podchodzili do wydatków zdecydowanie bardziej ostrożnie, oszczędnie. Zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci, jako główny powód podają problemy wynikające z braku porozumienia w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Nie można wykluczyć, że trend spadkowy będzie się dalej utrzymywał.

Poziom inwestycji w Wielkiej Brytanii spada i jest najniższy od lat, rynek nieruchomości również przeżywa swoje trudne chwile, jest nadwyrężony. Jednocześnie bardzo niski poziom zaufania konsumentów i konsumentek wynikający z problemów gospodarczych jest kolejnym czynnikiem wpływającym na kondycję gospodarki. Wszystko wskazuje na to, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest skazana na stagnację.

W I kwartale 2019 roku wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wyniesie 0,2 procent.


Biznes i finanse bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO