Brexit: Ok. 1 bln euro aktywów przeniesie się z Londynu do krajów UE

Niepewność związana z Brexitem zbiera swoje żniwo.

· 1 min read
Brexit: Ok. 1 bln euro aktywów przeniesie się z Londynu do krajów UE

Z sondażu przeprowadzonego przez EY wynika, że banki, firmy ubezpieczeniowe oraz menadżerowie zarządzający kapitałem planują przenieść około 800 miliardów funtów aktywów z Wielkiej Brytanii do reszty Europy. Wynika to z niepewności w sprawie Brexitu, która zbiera swoje żniwo.

Firma konsultingowa EY przedstawiła wyniki swojego badania opinii. EY podała, że jej szacunku mogą być zaniżone, ponieważ wiele firm nie ogłosiło publicznie wartości przenoszonych aktywów do pozostałych krajów w Europie. Według analiz innej grupy, aż 800 miliardów euro aktywów bilansowych może trafić do samego Frankfurtu, finansowego serca Europy i Niemiec. Szacunki EY, jak podaje firma konsultingowa, opierają się na komunikatach dwudziestu firm, które już ogłosiły przeniesienie swoich aktywów poza Wielką Brytanię.

Na tym się jednak nie kończy. Ucieczka kapitału z Wielkiej Brytanii do innych krajów Europy oznaczać może migrację ponad 7 000 miejsc pracy. Firmy finansowe, które chcą przenieść się z Wielkiej Brytanii do pozostałych krajów Unii Europejskiej, już zaczęły rekrutować pracowników i pracowniczki w takich miastach, jak Frankfurt, Paryż, czy też Dublin, a także i w innych miastach w całej Unii Europejskiej. Łącznie pojawiło się około 2000 nowych pozycji.

Warto zwrócić także uwagę na duże instytucje finansowe, szczególnie wielkie banki, które już pod koniec zeszłego roku zaczęły zwiększać liczbę pracowników i pracowniczek we Frankfurcie. Ograniczenie liczby pracowników i pracowniczek przenoszących się do finansowej stolicy Europy wynika m.in. z regulacji prawnych - organy regulacyjne zostały zaostrzone w zakresie wymagań dotyczących liczby osób oraz zasobów informatycznych w strefie euro.


Świat finansów bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO