Brytyjska Izba Gmin ma tydzień na przyjęcie umowy ws. brexitu

Jean-Claude Juncker poinformował, że Izba Gmin Wielkiej Brytanii ma czas do 12 kwietnia, aby przyjąć umowę w sprawie brexitu.

· 1 min read
Brytyjska Izba Gmin ma tydzień na przyjęcie umowy ws. brexitu

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował w środę, iż Wielka Brytania ma ostatnią szansę na przyjęcie umowy dotyczącej warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo. Na swoim profilu na Twitterze napisał, że brexit będzie miał miejsce 12 kwietnia 2019 roku, albo 22 maja, w zależności od tego, czy zostanie przyjęta umowa przez brytyjską Izbę Gmin.

Jeszcze mamy kilka dni. Jeżeli Izba Gmin zaakceptuje do 12 kwietnia umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to Wspólnota może wyrazić zgodę, aby brexit został przedłużony do 22 maja poinformował Juncker.

Szef Komisji Europejskiej dodał również, że Unia Europejska jest otwarta i gotowa na zmianę politycznej woli, ale nie umowy. Bezpośrednio stwierdził, iż w przypadku nieprzyjęcia umowy brexitowej przez Izbę Gmin nie będzie możliwe odłożenie brexitu na później, a dniem wyjścia z UE będzie 12 kwietnia 2019 roku.

Słowa szefa KE są odpowiedzią na apel szefowej brytyjskiego rządu Theresy May, która powiedziała, że Wielka Brytania potrzebuje więcej czasu, aby wypracować "ponadpartyjne porozumienie".


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO