Brytyjska Izba Gmin odrzuciła tzw. twardy brexit

Brytyjska Izba Gmin przegłosowała uchwałę, która odrzuca opcję opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia.

· 1 min read
Brytyjska Izba Gmin odrzuciła tzw. twardy brexit

Brytyjskiej Izbie Gmin udało się przegłosować projekt uchwały wzywający władze Wielkiej Brytanii do wykluczenia wszelkich opcji tzw. twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez stosownej umowy.

Za projektem było 312 deputowanych do Izby Gmin, a przeciw zagłosowało 308 osób.

Sama Theresa May już wcześniej poinformowała, że zagłosuje przeciwko możliwości opuszczenia Unii Europejskiej bez zatwierdzenia umowy pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską. Inni członkowie i członkinie brytyjskiego rządu byli jednak zwolnieni z dyscypliny podczas głosowania, co jest bezpośrednim wynikiem nacisków, iż w przypadku wprowadzenia dyscypliny w trakcie posiedzenia Izby niektórzy ministrowie złożą swoją rezygnację.

Ciężko sobie wyobrazić pełny wymiar szkodliwości braku umowy. Odbiłby się na każdym aspekcie życia i w każdym regionie Wielkiej Brytanii. To nic innego jak katastrofa narodowa stwierdził Matthew Pennycook, brytyjski minister spraw wewnętrzny ds. Brexitu.

Jednak bez odpowiedniej umowy Wielka Brytania nie ma możliwości opuszczenia UE na innej zasadzie niż tzw. twardy brexit. Jeżeli brytyjskiemu parlamentowi nie uda się osiągnąć porozumienia i przedstawić innych ustaleń, Wielka Brytania opuści Unię Europejską w nocy z 29 na 30 marca bez umowy.