Brytyjski rząd oskarżony o hipokryzję ws. walki ze zmianami klimatu

Agencja Kredytów Eksportowych podważyła zaangażowanie władz Wielkiej Brytanii na rzecz walki ze zmianami klimatu, gdyż okazuje się, że rząd wspiera projekty oparte na paliwach kopalnych w uboższych krajach.

· 1 min read
Brytyjski rząd oskarżony o hipokryzję ws. walki ze zmianami klimatu

Brytyjski parlament przeprowadził postępowanie, z którego wynika, iż Agencja Kredytów Eksportowych (Export Credit Agency) podważa zaangażowanie rządu Wielkiej Brytanii na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Okazało się bowiem, iż władze brytyjskie wspierają w uboższych krajach projekty energetyczne oparte na paliwach kopalnych.

W ciągu pięciu lat, do 2017-2018, agenda UK Export Finance zaoferowała pomoc w wysokości 2,6 miliarda funtów brytyjskich dla samego sektora energetycznego, czyli jedną piątą sumy, która jest do zagospodarowania wśród wszystkich nowych przedsiębiorstw. Komisja Audytu Środowiskowego przedstawiła raport, z którego wynika, że prawie wszystkie środki finansowe zostały przeznaczone na finansowanie projektów opartych na paliwach kopalnych w państwach o niskich oraz średnich dochodach.

Mary Creagh, przewodnicząca komisji, powiedziała, że poziom udzielonego wsparcia jest "niedopuszczalny" i oskarżyła rząd w Londynie o hipokryzję, w szczególności, iż to właśnie ten rząd zaproponował strategię energetyczną, zgodnie z którą brytyjska gospodarka ma cechować się zerową emisją gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Rząd uważa, że Wielka Brytania jest światowym liderem w walce ze zmianami klimatu, jednak programy finansowania eksportu zakulisowo rozdają miliardy funtów, zbieranych od podatników, na rozwój projektów, które są oparte na paliwach kopalnych w biedniejszych państwach — powiedziała Mary Creagh.

Komisja Audytu Środowiskowego podkreśliła w konkluzjach, iż praktyki UKEF nie są inne niż te stosowane przez podobne instytucje w innych krajach na świecie. Szwedzka agencja kredytów eksportowych dla przykładu ograniczyła operacje związane z paliwami kopalnymi jedynie do 5 procent całkowitej kwoty pożyczek, natomiast Kanada zobowiązała się do prowadzenia monitoringu oraz ujawniania zagrożeń dla klimatu.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO