Były pracownik CIA, który przekazał 8 000 plików CIA portalowi WikiLeaks, torturowany?

W swoim liście do Paula A. Crotty'ego, Joshua Adam Schulte pisze, że jego pobyt w odosobnieniu stanowi "okrutną i niezwykłą karę" oraz zwraca uwagę na utrudniony kontakt ze swoimi prawnikami.

· 4 min read
Były pracownik CIA, który przekazał 8 000 plików CIA portalowi WikiLeaks, torturowany?

W swoim liście do Paula A. Crotty'ego, Joshua Adam Schulte pisze, że jego pobyt w odosobnieniu stanowi "okrutną i niezwykłą karę" oraz zwraca uwagę na utrudniony kontakt ze swoimi prawnikami.

Były programista Centralnej Agencji Wywiadowczej uważa, że został wtrącony do więzienia i zmuszony do życia w warunkach "tortur", co uniemożliwiło mu obronę przed oskarżeniami o ujawnienie największych tajemnic CIA dotyczących inwigilacji urządzeń elektronicznych.

30-letni Amerykanin został oskarżony w czerwcu na mocy ustawy o szpiegostwie (Espionage Act) za rzekome przekazanie 8 000 plików Centralnej Agencji Wywiadowczej demaskatorskiemu portalowi WikiLeaks, który opublikował je w zeszłym roku w ramach serii Vault 7.

Katalog plików przekazany WikiLeaks został skopiowany z wiki znajdującej się w sieci wewnętrznej agencji w okolicach 2016 roku. Pliki zawierają dokumentację oraz kod źródłowy narzędzi hackerskich używanych przez specjalne zespoły CIA, których zadaniem było włamywanie się do urządzeń elektronicznych na całym świecie podczas prowadzenia masowej inwigilacji.

W grudniu ubiegłego roku sędzia okręgowy USA z południowego dystryktu nowojorskiego odwołał wstępne zwolnienie Schultego i uniemożliwił opcję zwolnienia za kaucją. Decyzja ta została następnie podtrzymana w marcu przez zespół składający się z trzech sędziów Drugiego Okręgowego Sądu Apelacyjnego.

List Schultego trafił do sędziego Crotty'ego 23 października bieżącego roku. Schulte oskarża w nim urzędników Metropolitan Correctional Center na Manhattanie o ingerencję, która uniemożliwia mu obronę, a także zarzuca "okrutną i niezwykłą karę" w jednostce aresztu segregacyjnego. W swoim liście Schulte zwraca uwagę na warunki, jakie panują w więzieniu: ciągłe podmuchy zimnego powietrza, zalanie poziomów, w których znajdują się więźniowie, lodowatą wodą, narażanie zdrowia z powodu "ekstremalnego zimna bez koca i koszul z długimi rękawami; niekontrolowane światła, które są zawsze włączone". Schulte pisze też, że owe światła przyczyniają się pozbawienia go, a także innych współwięźniów, snu.

Żadna istota ludzka nie powinna nigdy doświadczyć tej tortury.

Prośba o umieszczenie w areszcie śledczym pojawiła się co prawda na publicznej liście w sprawie Schulte, jednak została ona usunięta z adnotacją, że została "niewłaściwie złożona w tym przypadku".

Warto tutaj przypomnieć sprawę Chelsea Manning, która spędziła prawie rok w odosobnieniu, zamknięta w celi przez 23 godziny na dobę i często była zmuszona, aby w nocy zrezygnować z więziennego kombinezonu. Sędzia wojskowy potem orzekł, że Manning została "bezprawnie ukarana" i skrócił jej karę o 112 dni ze względu na złe traktowanie.

Jak twierdzi Schulte, pracownicy więzienia nagle umieścili go w izolatce 1 października do czasu zakończenia śledztwa, które nawet nie zostało określone. Od tego czasu odmówiono mu dostępu do jego dokumentów, dokumentacji prawnej, pozbawiono go prawa kontaktowania się ze swoimi prawnikami, co w sposób poważny naruszyło jego podstawowe prawo do obrony prawnej.

Powiedzcie mi, że będę tu na czas nieokreślony, podczas gdy oni będą badać, co oznacza, że będą trzymać mnie w tym piekle na zawsze, podczas gdy oni nie zrobią nic.

Joshua Schulte, który pracował w CIA w latach 2010-2016, napisał:

Terroryści są lepiej traktowani w Zatoce Guantanamo na Kubie - sam widziałem materiał.

Schulte zwrócił się z prośbą do sędziego Crotty'ego, aby ten wezwał Biuro Więzienia do oddania dokumentacji prawnej, a także przywrócenia komunikacji z prawnikiem. Zwrócił też uwagę, że chciałby uzyskać dostęp do lekarstw na ciśnienie krwi. Dodatkowo w swoim piśmie Schulte twierdzi, że sprawa przeciwko niemu została wszczęta na podstawie zeznań pod przysięgą rewizji FBI, które samo zdecydowało się na fabrykację dowodów obciążających.

Cała ta sprawa to kłamstwo, ale nie wierz mi na słowo - przeczytaj to dla siebie.

Jednocześnie przeciwko Schultemu oskarżyciel federalny zarzuca, oprócz szpiegostwa, posiadanie pornografii dziecięcej z powodu znalezionych obrazów przez FBI podczas przeszukiwania jego dysku twardego w związku z śledztwem w sprawie przekazania informacji portalowi WikiLeaks.

Zarówno Metropolitan Correctional Center, Paul A. Crotty, jak i prawnik Schultego, nie wypowiedzieli się w tej sprawie.


Jesteśmy głosem tych, których pozbawia się prawa głosu. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.