Centra technologiczne rywalizujące z Doliną Krzemową

Dolina Krzemowa słynie z tego, że jest domem dla najbardziej innowacyjnych firm technologicznych na świecie. Kilka miast jednak rzuciło wyzwanie i ostro rywalizuje o to, aby do siebie przyciągnąć innowacyjne startupy.

· 3 min read
Centra technologiczne rywalizujące z Doliną Krzemową

Dolina Krzemowa, położona w Zatoce San Francisco, jest obecnie uznawana za miejsce, w którym rozwijają się najnowocześniejsze technologie. Nie ma w tym przekonaniu nic dziwnego, kiedy weźmie się pod uwagę fakt, iż 39 firm z listy Fortune 1000 to firmy z Doliny Krzemowej. W gronie znanych przedsiębiorstw można znaleźć m.in. Facebooka, Teslę, Apple, Adobe, Intela, a także Netflixa.

Na świecie są jednak miasta, które stają się coraz bardziej atrakcyjne dla startupów z branży technologicznej, a sam sektor rozwija się dynamicznie. Istnieje kilka miast chcących zyskać koronę świata technologii jako "nowa Dolina Krzemowa".

Tallinn

Populacja Estonii liczy 1,3 miliona osób, a liczba startupów przypadająca na jednego mieszkańca jest większa niż w jakimkolwiek innym kraju w Europie. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest to, że rząd estoński dąży do stworzenia "cyfrowego społeczeństwa bez granic", a samo państwo oferuje przyjazny ekosystem prawny dla przedsiębiorców i innowatorów. W Tallinnie dostęp do bezpłatnego Wi-Fi jest podstawowym standardem, w szkołach uczy się dzieci programować od najmłodszych lat. Obywatele i obywatelki tego kraju mają również cyfrową tożsamość, która jest przypisywana zaraz po urodzeniu.

Sztandarowym przykładem tego, że Estonia jest krajem startupów odnoszących sukcesy, jest Skype, słynny komunikator. Pomimo tego, że obecnie siedzibę ma w Luksemburgu, to i tak 44 procent pracowników i pracownic firmy przebywa w Tallinnie i Tartu (drugie co do wielkości miasto Estonii). Warto tutaj dodać, iż jeden z współzałożycieli Skype'a, Ahti Heinla, założył firmę Starship Technologies w 2014 roku, która zajmuje się projektowaniem inteligentnych robotów, które można spotkać na ulicach wielu miast.

Tel Awiw

Firma CB Insight opisała Tel Awiw jako centrum technologii "ciężkiej wagi". Rywalizujące z Doliną Krzemową miasto przyciąga inwestycje. Przykładem może być inwestycja wynosząca 60 milionów dolarów w firmę Battery StoreDot. Inwestycja została przeprowadzona przez niemiecką firmę Daimler. Indeks Globalnych Centrów Finansowych określił w  2018 r. Tel Awiw jako trzecie najbardziej konkurencyjne centrum finansowe na świecie.

Również nie bez znaczenia jest przewaga geograficzna. Tel Awiw jest łatwo dostępny z prawie każdego miejsca na świecie. Daje również łatwiejszy dostęp do rozwijających się rynków w Afryce i Azji. Rząd izraelski zaś obniżył podatek dochodowy od osób prawnych z 25 proc. do 6-12 proc., wysokość podatku zależy od charakteru działalności.

Shenzhen

Wraz z końcem lat 70. w Chinach została zainicjowana polityka reform, której głównym celem było przekształcenie kraju w globalne supermocarstwo, nie tylko militarne, lecz również gospodarcze i technologiczne. Utworzone specjalne strefy ekonomiczne w trzech miastach, aby stymulować rozwój gospodarczy Chin. Wśród tych stref jest Shenzhen, wioska licząca ok. 30 000 osób.

Shenzhen doświadcza obecnie dużego wzrostu, który doprowadził do tego, że obecnie znajduje się tam ok. 12 milionów osób. Ostatnio miejscowość wyprzedziła Hong Kong pod względem PKB. Główną siłą napędzającą lokalną ekonomię jest technologia. Znajdują się tam siedziby największych chińskich firm technologicznych, takich jak Huawei oraz Tencent.

Toronto

Największe miasto Kanady jest miejscem, w którym powstają nowe wynalazki. 2017 roku był okresem czasu, w którym powstała ogromna liczba miejsc pracy w sektorze technologicznym. Toronto zostało określone jako "Dolina Krzemowa Północy" i jednocześnie stało się też technologicznym centrem dla firm rozwijających technologie dla sektora opieki zdrowotnej.

Tamtejsze uczelnie, takie jak Uniwersytet w Toronto, mają już wieloletnią tradycję kształcenia wybitnych programistów i inżynierów. Również nie bez znaczenia są działania Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Kultury w Toronto, których celem jest wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy, inwestycji oraz rozwijanie kultury w mieście uznawanym od dawna za jedno z najbardziej zróżnicowaną populacją na świecie.


Świat biznesu i technologii bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO