Cenzura w Radiowej Trójce, odejście Niedźwiedzkiego i Wrony oraz bojkot artystów

Po anulowaniu Listy Przebojów Trójki po wygranej piosence Kazika z radia odchodzą Marek Niedźwiedzki i Hirek Wrona. Współpracę zawiesza kilku artystów.

· 5 min read
Cenzura w Radiowej Trójce, odejście Niedźwiedzkiego i Wrony oraz bojkot artystów

W ostatni piątek (15.05.2020) jak co tydzień w Radiowej Trójce wyemitowana została Lista Przebojów Trójki, w które słuchacze głosują na ulubione utwory. Na pierwszy miejscu listy znalazł się utwór Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. Piosenka niedosłownie opowiada o wydarzeniach z 10 kwietnia tego roku, kiedy Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński udał się na cmentarz wraz z osobami towarzyszącymi odwiedzając grób swojej matki i miejsce upamiętnienia Ś.P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W tym czasie obowiązywało rozporządzenie Premiera Mateusza Morawieckiego, które uniemożliwiało wizyty na cmentarzach Polaków. Cmentarze były zamknięte dla wszystkich odwiedzających. Oprócz Jarosława Kaczyńskiego i jego towarzyszy.

Cenzura

Kazik znany jest z bezkompromisowości i wielokrotnie w swoich piosenkach poruszał tematy polityczne. Dzięki temu grono jego fanów jest duże i praktycznie stabilne. Jego utwór prawdopodobnie nie spodobał się władzom Polskiego Radia, gdyż piątkowa Lista Przebojów po wyemitowaniu w radiu powinna zostać opublikowana jako tekst na stronie internetowej Radiowej Trójki. Internetowa lista najpierw zniknęła, a następnie została unieważniona. Komunikat w tej sprawie wydał Dyrektor Radiowej Trójki Tomasz Kowalczewski. W oświadczeniu możemy przeczytać o tym, że podczas głosowania złamano regulamin i wprowadzono piosenkę spoza listy. W związku z tym listę unieważniono.

Oświadczenie Dyrektora Radiowej Trójki Tomasza Kowalczewskiego/ https://www.polskieradio.pl/9/29/Artykul/2512057,Oswiadczenie-Dyrektora-Trojki?utm_source=polskieradio.pl&utm_medium=mozaika&utm_campaign=mozaika

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową swoje zdanie wyraziła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Wyjaśniła, że władze radia bedą wyjaśniać sytuację czy ingerencja w Listę Przebojów była celowym działaniem np. prowadzącego czy ingerencją z zewnątrz lub błędem informatycznym. Zapowiedziała, że sprawa będzie dogłębie zbadana i wyjaśniona. W sieci pojawił się już wniosek o dysmisję Prezes Polskiego Radia.

Reakcje

Na wydarzenia z Listą Przebojów zareagowali artyści i pracownicy radia. Z radia zadeklarowali odejście Marek Niedźwiedzki i Hirek Wrona. Dziennikarze, których spokojnie można nazwać legendami tej anteny radiowej. O odejściu z radia Niedźwiedzkiego poinformował Zbigniew Preisner za jego zgodą. Marek Niedźwiedzki pracował w Polskim Radiu od 35 lat.

Moi Drodzy, Wczoraj w Programie Trzecim Polskiego Radia wydarzyła się historia, która nawet w najgorszych czasach PRL...

Gepostet von Zbigniew Preisner am Samstag, 16. Mai 2020

O odejściu z radia poinformował również wieloletni dziennikarz Trójki Hirek Wrona. Onet.pl powołując się na jego oświadczenie podaje, że:

"Dziś napisałem list mailowy do dyrektora Trójki, w którym poinformowałem go o moim odejściu ze stacji. Być może pozwoli mi pożegnać się ze słuchaczami w środę w audycji Do Południa. Jednak nie mam tej pewności. Kończy się mój piękny sen"

Na cenzurę piosenki Kazika zareagował między innymi Dawid Podsiadło, który w swoim oświadczeniu napisał, że dopóki na antenę nie wróci wolność słowa, to on nie wróci na fale radiowej Trójki.

Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury. Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a...

Gepostet von Dawid Podsiadło am Samstag, 16. Mai 2020

Organek stwierdził, że Trójka była dla niego jego drugim domem, jednak ze względu na cenzurę w radiu zawiesza współprace z tym radiem na czas nieokreślony. W jego oświadczeniu możmy również przeczytać: " Niegdyś gwarant jakości i wolności artystycznej, dziś, na naszych oczach staje się symbolem dewastacyjnej polityki obecnych władz Polskiego Radia."

ØŚWIADCZENIE Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, iż zespół ØRGANEK zawiesza współpracę z Trójka - Program 3...

Gepostet von Organek am Samstag, 16. Mai 2020

Anita Lipnicka pisze o "śmierci Trójki, pogrzeb wolności. Smutek..." Dla Lipnickiej Radiowa Trójka była oknem na świat. "Ten świat sie dla mnie skończył" - dodała.

Śmierć Trójki, pogrzeb wolności. Smutek... Trójka - Program 3 Polskiego Radia oraz jej kultowa Lista Przebojów Trójki z...

Gepostet von Anita Lipnicka am Sonntag, 17. Mai 2020

Ostro na styuację w radiu zareagował również Marcin Łukawski kolejny znany dziennikarz Trójki. W swoim wpisie pisze o koniecznosci strajku, walki z cenzurą, niszczeniem radia, "przeciwko skandalicznemu traktowaniu dziennikarzy".

Szanowni Państwo Przez wiele lat pracowaliśmy na to, byście mogli słuchać Trójki z przyjemnością. Żeby to było dobre i...

Gepostet von Marcin Łukawski am Sonntag, 17. Mai 2020

Reakcje polityczne

Na Twitterze wypowiedział się Joachim Brudziński Europoseł z PiS twierdząc, że atakowanie Jarosława Kaczyńskiego, jest barbarzyństwem. Brudziński tłumaczył, że Kaczyński w tym dniu upamiętniał ofiary największej katastrofy, która spotkała Polskę po 1945 roku.

W następnym wpisie jednak Brudziński stwierdził, że mimo, iż piosenka Kazika jest niesprawiedliwa, to zdejmowanie jej z anteny jest "przejawem głupoty albo czyjejś złej woli". Następnie dodał: "W wolnym kraju artysta  ma prawo do swojej artystycznej (czasami niemądrej) interpretacji zdarzeń."

Z Brudzińskim zgodził się w swoim wpisie również Piotr Gliński Wicepremier i Minister Kulturi i Dziedzictwa Narodowego. Stwierdził, że ściągnięcie piosenki jest prowokacją.

W drugim wpisie Wicepremier Gliński napisał, że żyjemy w wolnym kraju i Minister Kultury nie musi zgadzać się z wolą Dyrektora Polskiego Radia

Jadwiga Emilewicz Minister Rozwoju w rządzie PiS opublikowała swoje pismo, które przeslała do Krzysztofa Czabańskiego Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych wskazuje, że usunięcie piosenki Kazika wzbudza "słuszne oburzenie słuchaczy i artystów". Wskazjuje, że ostatni raz w radiu zastosowano cenzurę w 1984 roku, kiedy ocenzurowano piosenkę zespołu Maanam "To tylko tango". Minister liczy, że Rada Mediów Narodowych szybko zareaguje i wyjaśni ten incydent oraz, że piosenka Kazika powróci na antenę radiowej Trójki. Swoje pismo Emilewicz kończy stwierdzeniem: "Pamiętajmy, wirus atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek."

Radio Nowy Świat

Kilkatygodni temu z anteny Trójki usunięta została Anna Gacek. Po jej usunięciu z radia postanowil odejść po 55 latach Wojciech Mann. Magdalena Jethon była dyrektor Trójki stworzyła zbiórkę na internetowe radio Nowy Świat. Obecnie na koncie radia jest ponad 500 tyś. zł. Współprace z radiem zadeklarowali Wojciech Mann, Anna Gacek, Tomasz Raczek, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski i wiele innych znanych osobowości medialnych i dziennikarzy. Poniżej link do zbiórki na portalu Patronite.

https://patronite.pl/radionowyswiat

Zdjecie główne: Marek Niedźwiedzki w studiu Trójki/ https://www.facebook.com/Trojka.PolskieRadio/