Chelsea Manning trafiła do aresztu za odmowę złożenia zeznań ws. WikiLeaks

Chelsea Manning, która została zwolniona z więzienia w maju 2017 r., trafiła do aresztu za odmowę składania zeznań w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie demaskatorskiego portalu WikiLeaks.

· 1 min read
Chelsea Manning trafiła do aresztu za odmowę złożenia zeznań ws. WikiLeaks

31-letnia Chelsea Manning została aresztowana przez policję na mocy nakazu aresztowania wydanego przez Sąd w Wirginii. Manning została osadzona w areszcie do czasu zakończenia pracy ławy przysięgłych lub do chwili, w której zdecyduje się złożyć zeznania w sprawie demaskatorskiego portalu WikiLeaks oraz Juliana Assange'a.

Już wcześniej Chelsea Manning powiedziała, że "zaakceptuje każdą decyzję" wymiaru sprawiedliwości spowodowaną odmową złożenia zeznań w ramach prowadzonego śledztwa. Prawnicy Manning zwrócili się do sądu z prośbą o zarządzenie aresztu domowego z powodu stan zdrowia Manning, jednak Sąd w Wirginii uznał, że wystarczającą opiekę zdrowotną zapewni United States Marshals Service.

Chelsea Manning, amerykańska analityczka wywiadu, jest znana z przekazania demaskatorskiej organizacji WikiLeaks amerykańskich dokumentów wojskowych oraz ponad 250 000 depesz dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych. W 2013 została skazana wydalona ze służby, zdegradowana oraz skazana na 35 lat pozbawienia wolności w związku z uznaniem jej winną szpiegostwa, "zdrady tajemnic państwowych, kradzieży oraz oszustw komputerowych".

Julian Assange z nowym paszportem.

Noblistka wzywa Norweski Komitet Noblowski, aby Julian Assange otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Dokumenty NSA ujawniają skalę inwigilacji wymierzonej przeciwko WikiLeaks.

ONZ wezwało władze Wielkiej Brytanii, aby Assange mógł bezpiecznie opuścić ambasadę.

Assange'owi postawiono już zarzuty uderzając jednocześnie w wolność prasy.

Skazanie Juliana Assange'a oznaczać będzie koniec wolnych mediów.


Jesteśmy głosem tych, których próbuje się uciszyć. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO