Chelsea Manning walczy z wezwaniem do sądu w sprawie Juliana Assange'a

Chelsea Manning, źródło informacji demaskatorskiego portalu WikiLeaks, została wezwana do stawienia się przed sądem w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie Juliana Assange'a, założyciela WikiLeaks.

· 2 min read
Chelsea Manning walczy z wezwaniem do sądu w sprawie Juliana Assange'a

Prawnicy Chelsea Manning złożyli wniosek w piątek rano w amerykańskim sądzie okręgowym w stanie Wirginia, aby unieważnić wezwanie do sądu, które otrzymała Manning. Dokument został przyjęty, jednak informacje na ten temat nie pojawiły się natychmiastowo w biurze sądu.

Wezwanie na przesłuchanie Chelsea Manning nie zawiera treści dotyczących możliwości popełnienia przestępstwa popełnionego przez Manning. Jest ono związane z prowadzonym śledztwem przez wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, który ma na celu udowodnienie jakoby Julian Assange miał współpracować z rosyjskim wywiadem.

Assange'owi postawiono już zarzuty uderzając jednocześnie w wolność prasy.

W piątek, Chelsea Manning poinformowała w swoim oświadczeniu, że zamierza podjąć się walki z wezwaniem sądowym. Zdaniem Manning, proces nie jest transparentny, gdyż odbywa się za zamkniętymi drzwiami.

Nie mam nic, co mogłabym wnieść do tej sprawy i nie będę narażać siebie ani społeczności aktywistów, z którym się zorganizowałam od momentu opuszczenia więzienia. Solidaryzuję się ze wszystkim ławnikami, którzy odmówili udziału w tej oszukańczej i podstępnej praktyce Chelsea Manning.
Chelsea Manning

Niektórzy aktywiści i aktywistki z otoczenia Chelsea Manning uważają, że próba przesłuchania jej jest odwetem związanym z decyzją prezydenta Baracka Obamy, który kilka dni przez oddaniem urzędu w 2017 r. postanowił ułaskawić informatorkę, która przekazała ponad 250 000 depesz dyplomatycznych oraz materiały wojskowe i nagrania związane z wojną w Iraku i Afganistanie. Wszystkie te materiały zostały przekazane demaskatorskiej organizacji WikiLeaks.

Rzecznik biura prokuratora amerykańskiego w Aleksandrii odmówił komentarza w tej sprawie.

Manning na chwilę obecną ma stawić się przed tamtejszym sądem we wtorek. Julian Assange co prawda nie ma żadnych powiązań z Chelsea Manning, jednak wezwanie może być związane z prowadzonymi rozmowami z Manning na czacie. Tematem rozmów były materiały, które zostały przekazane WikiLeaks, a także to, jak uzyskać dostęp do zabezpieczonego systemu wojskowego.

Barry Pollback, prawnik Juliana Assange'a, wyraził swoją frustrację z uwagi na to, że amerykańscy prokuratorzy nadal koncentrują się na sprawie prowadzonej przeciwko twórcy WikiLeaks.

To rozczarowujące, ale nie zaskakujące, że rząd nadal prowadzi postępowanie karne przeciwko Julianowi Assange'owi. Najwyraźniej prowadzone jest za jego rolę w publikowaniu prawdziwych informacji w sprawach o dużym znaczeniu społecznym powiedział Barry Pollback.

Julian Assange przez ponad dziesięć lat jest obiektem zainteresowania amerykańskich służb i wymiaru sprawiedliwości. Zainteresowanie zaczęło rosnąć szczególnie w 2010 roku, kiedy WikiLeaks opublikowało ponad 250 tysięcy depesz dyplomatycznych USA oraz dokumenty wojskowe z Iraku i Afganistanu.

Noblistka wzywa Norweski Komitet Noblowski, aby Julian Assange otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

ONZ wezwało władze Wielkiej Brytanii, aby Assange mógł bezpiecznie opuścić ambasadę.

Dokumenty NSA ujawniają skalę inwigilacji wymierzonej przeciwko WikiLeaks.

Assange'owi postawiono już zarzuty uderzając jednocześnie w wolność prasy.

Skazanie Juliana Assange'a oznaczać będzie koniec wolnych mediów.


Jesteśmy głosem tych, których prawa są łamane. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Uważasz, że misją mediów jest informowanie opinii publicznej, czyli również Ciebie, o tym, jak łamane są podstawowe prawa człowieka i swobody obywatelskie? Wesprzyj niezależne dziennikarstwo, które rzuca światło na to, co jest ukrywane przed opinią publiczną.

CHCĘ WESPRZEĆ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO