Chiński naukowiec, który modyfikował genetycznie dzieci, został skazany

Rok temu na świat przyszły pierwsze bliźniaki, które po eksperymentach miały być odporne na wirus HIV. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem, a 35-letni naukowiec, He Jiankui, który ukrywał się od stycznia, właśnie poniósł karę.


Chiński naukowiec, który modyfikował genetycznie dzieci, został skazany

Korzystając z nowoczesnych technologii naukowych, po pobraniu nasienia od mężczyzny chorego na HIV i zapłodnienia nim komórek In-Vitro, naukowiec miał uodpornić przyszłe dzieci na tego wirusa. Mówił wówczas:

Rozumiem, że moja praca wzbudzi kontrowersję, ale wierzę, że wiele rodzin potrzebuje tej technologii. Jestem gotowy przyjąć za nich krytykę.

O narodzinach bliźniaczek Lulu i Nany jego zakład poinformował za pośrednictwem YouTube. Natychmiastowy był odzew nie tylko ze strony świata nauki. Chiński rząd nasłał na placówkę policję i nakazał natychmiastowe przerwanie eksperymentów.

Gdy praca He Jiankui została upubliczniona wyszło na jaw, że podczas eksperymentu doszło do nieścisłości. Amerykańscy naukowcy są stanowiska, iż Chińczyk wybrał odpowiedni gen, ale jego działania nie spowodowały zmian na tle odporności na wirus HIV. Zamiast tego utworzył on niespotykane wcześniej modyfikacje, których skutki nie zostały ujawnione, a następstwa są nie do przewidzenia. Niewiadomy jest obecny stan dzieci i ich położenie.

He Jiankui pozostawał w ukryciu od stycznia br., ale dzisiaj ogłoszono, że został on skazany na 3 lata więzienia, grzywnę pieniężną i dożywotni zakaz pracy w zawodzie. Wyrok zmniejszony o połowę usłyszało także jego dwóch współpracowników.

Chiński rząd gwarantuje, że nie wiedział nic o przeprowadzonych eksperymentach i są one bulwersujące. Chociaż działanie naukowca jest oceniane jako nieprzezorne i skandaliczne, to nie da się ukryć, że gdyby eksperyment się powiódł z pewnością poprawiłby życie pewnej części naszej populacji.

Poniżej dostępny jest wspomniany wcześniej film, gdzie He Jiankui ogłasza narodzenie się dzieci i opowiada o eksperymencie, który jego zdaniem, zakończył się całkowitym sukcesem.