Chiny zaczęły blokować Wikipedię w każdym języku

Chińskie władze postanowiły całkowicie zablokować dostęp do Wikipedii.

· 1 min read
Chiny zaczęły blokować Wikipedię w każdym języku

Chiny przez lata blokowały dostęp do Wikipedii w różnym stopniu, jednak teraz cenzura zdaje się być jeszcze bardziej radykalna. Niedawno Open Observatory of Network Interference opublikowało raport, w którym wykazane zostało, iż Chiny zaczęły blokować Wikipedię we wszystkich językach już w kwietniu, a nie tylko treści przetłumaczonych na język chiński, jak to miało miejsce od 2015 roku.

Wikimedia Foundation poinformowała, iż nie otrzymała żadnych informacji związanych z blokadą.

Nie ma pewności, dlaczego Chiny postanowiły zablokować Wikipedię we wszystkich językach, jednak ruch ten może być związany z faktem nadchodzącej 30-tej rocznicy protestów na placu Tiananmen, które zostały brutalnie stłumione na rozkaz chińskiego rządu. Najczęściej Chiny blokują dostęp do określonych stron internetowych, które dotyczą tego wydarzenia, jednak w przypadku Wikipedii cenzorzy nie mają wglądu w to, co czytają użytkownicy ze względu na protokół HTTPS. Jedynym skutecznym sposobem cenzury byłaby więc blokada dostępu do Wikipedii we wszystkich językach, ponieważ tłumaczenia są powszechnie dostępne.

Warto dodać, że chińskie władze już nie po raz pierwszy blokują dostęp do serwisów internetowych oraz aktywnie zwalczają wolność wypowiedzi w Internecie. Już kiedyś Chiny uderzyły w wolność słowa użytkowników Twittera, którzy krytykowali rząd, pomimo tego, że sam serwis społecznościowy nie jest oficjalnie dostępny w kraju. Jednak zablokowanie Wikipedii może być bardziej bolesne dla ludności w Chinach niż blokowanie innych stron, gdyż odcina to społeczeństwo chińskie od dostępu do bogactwa wiedzy oferowanego przez Wikipedię.


Bądź zawsze na bieżąco Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA